Polonya’da 500 bin kişinin katıldığı dev protesto

Polonya’da 500 bin kişinin katıldığı dev protesto

Polonya’da, Rusya’nın hükümet üzerindeki etkisini araştırmak üzere bir komisyon kurulması planı üzerine başlayan tepkiler, hafta sonu yapılan büyük protesto ile devam etti. Geçtiğimiz günlerde ABD merkezli Moody’s, plan konusunda uyarıda bulunmuştu.

Polonya’da halk, “son yılların en büyük siyasi protestosu”

Polonya’da en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platformun (PO) lideri ve eski Başbakan Donald Tusk’un çağrısıyla toplanan halk, “yüksek fiyatlara tepki”, “özgür seçimler ve demokrasi”, “Avrupalı bir Polonya” için yürüyüş yaptı.

Polonya’da en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platform’un (PO) lideri ve eski Başbakan Donald Tusk, bugün yaptığı çağrıyla 500 bin kişinin Varşova meydanlarında toplandığını bildirdi.

Polonya’da özgür seçimlerin ilk kez yapıldığı 4 Haziran 1989’un 34’üncü yılında Tusk tarafından yapılan çağrı, halkta büyük karşılık buldu ve vatandaşlar, “son yılların en büyük siyasi protestosu” için bir araya geldi.

Başkent Varşova’da toplanan binlerce vatandaş, gösteriler ve ardından yürüyüş için önceden belirlenen alana sığmadı ve diğer büyük caddelere, sokaklara taştı.

Polonya’da en büyük muhalefet partisi olan PO’nun lideri ve eski Başbakan Tusk’un geçen hafta yaptığı çağrıyla toplanan halk, “yüksek fiyatlara tepki”, “özgür seçimler ve demokrasi”, “Avrupalı bir Polonya” için yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe katılanlar, Polonya ve Avrupa Birliği (AB) bayraklarının yanı sıra üzerinde “Anayasa”, “Demokrasi”, “Kazanacağız”, “Yeter artık” ve “Polonya Avrupa’dır” gibi yazılar bulunan çeşitli pankartlar taşıdı.

Yürüyüşe, halihazırda Cumhurbaşkanı olan Andrzej Duda’nın 2020’de rakibi olan ve yaklaşık 400 bin oy farkla seçimi kaybeden mevcut Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski ve Tusk da katıldı.

Halka seslenen Tusk, “Burada, beyaz ve kırmızı bayraklardan oluşan bir okyanus görebiliyorum. Kalplerinde Polonya olan on binlerce insan burada, milyonlarca insan televizyonların başında. Bugün, özgür seçimlerin yıl dönümü. Tüm Polonya, Avrupa, dünya, herkes ne kadar güçlü olduğumuzu görebilsin. Tıpkı yıllar önce olduğu gibi, demokrasi ve özgür Polonya için yeniden savaşmaya kaçımız hazırız? Kazanacağız.” ifadesini kullandı.

Varşova’nın “eski şehir” merkezinde vatandaşlara seslenen Tusk, “Bugün sizinleyim ve daha iyi bir Polonya için nerede mücadele edersek edelim yanınızda olacağım. Bugün buraya gelirken hepimizin kalbinde Polonya vardı. Ana vatanımız bizim için çok önemli. Bugün yarım milyon kişiyiz. Polonya, kalbimizde olduğu sürece hiç kimse ve hiçbir şey onu tehdit edemez.” diye konuştu.

Tusk, Polonya’nın özgürlük ve dayanışma ülkesi olduğunu vurgulayarak, “Size artık bir şansınız olmadığını söylemek istediler. Onların büyük umudu bizim umutsuzluğumuzdu. Onların gücü bizim güçsüzlüğümüzdü. Sona erdi. Polonya henüz ölmedi. Zafere gidiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya hükümetini hedef alan Tusk, Rusya tarafından ateşlendiği bildirilen bir füzenin geçen yıl aralıkta ülke topraklarına düştüğünün ancak 4 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen bulunamadığının ortaya çıktığını hatırlattı.

Tusk, “Bir Rus füzesinin düştüğü ve bu hükümetin onu aramak yerine aylardır sessiz kaldığı bir ülkede artık kimse kendini güvende hissediyormuş gibi davranamaz. Bu seçime kazanmak, hesaplaşmak, insani yanlışları onarmak ve Polonyalı aileleri barıştırmak için geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Varşova Belediye Başkanı Trzaskowski ise yürüyüşe, Polonya’nın tüm şehirlerinden insanların katıldığını belirterek, “Demokratik bir Polonya istiyoruz, özgür bir Polonya istiyoruz, Avrupalı bir Polonya istiyoruz. Zafere ulaşacağımıza kesinlikle inanıyorum. 4 Haziran’da buraya gelmemizin bir nedeni var. Bu topluluğu yeniden inşa etmeliyiz, özgür insanlar topluluğu, cesur insanlar topluluğu Polonya’yı uyandırın. Kazanacağız.” diye konuştu.

Yürüyüşe katılan Polonyalılardan Marcin, AA muhabirine, “Avrupa’dan kopmak istemiyoruz. Belarus gibi olmak istemiyoruz.” dedi.

Diğer bir Polonyalı Szymon da “Seçimler, ekim, kasım aylarında gerçekleşecek. Avrupa çizgisinde kalmak istiyoruz. Demokrasiden ayrılmamalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Moody’s’ten Polonya’ya uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody‘s, Rusya’nın Polonya hükümetleri üzerindeki etkisini araştırmak üzere kurulması planlanan bir komisyonun Polonya‘nın Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini daha da bozma ve Varşova’nın AB fonlarına erişimini engelleme tehlikesi taşıdığını duyurdu.

Moody’s raporunda, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, Rusya‘nın Polonya’ya ve ülkede sonbaharda düzenlenecek genel seçimlere müdahalesini engellemek adına bir komisyon kurulmasını öngören yasayı imzaladığı anımsatıldı.

Raporda, söz konusu yasanın Polonya’nın AB ile olan hukuk devleti çatışmasını daha da derinleştirebileceğini ve bunun da Polonya’nın AB fonlarının büyük bir kısmını kaybetmesine neden olabileceğini vurgulandı.

Polonya’nın hukukun üstünlüğü gerekçesiyle salgın sonrası AB fonundan dışlanmasına atıfta bulunan Moody’s, bu anlaşmazlığın Polonya’daki seçimlerden önce çözülebileceğinin şüpheli olduğuna dikkati çekti.

Polonya sonbaharda sandık başına gidecek ve ülkedeki muhalifler, yeni kabul edilen “Rus etkisi” yasası kapsamında kurulacak komisyonun, eski başbakan ve şu anda en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platform’un (PO) lideri Donald Tusk gibi önde gelen muhalefet figürlerini genel seçimler öncesinde hedef alabileceğini savunuyor.

Benzer endişeler ABD Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu tarafından da dile getirilmişti.

Komisyon, Rusya’nın etkisi altında alındığını düşündüğü bir idari kararı iptal etme yetkisine sahip olacak ve bu tür kararları veren kişilere kamu görevinde bulunmaktan 10 yıla kadar men cezası verebilecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *