Libya-Yunanistan gerilimi

Libya-Yunanistan gerilimi

Libya Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın başkent Trablus ziyaretinde uçaktan inmeyi reddetmesine ve Bingazi’ye geçerek Hafter’le görüşmesine karşılık Atina’daki Büyükelçisi Hamed Beşir el-Mebruk’u istişare için çağırdı. Dendias’ın hareketinin ardında yatan nedenler tartışılıyor.

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş’un, Dendias’ın 17 Kasım Perşembe günü Trablus’a ziyareti sırasında uçaktan inmemesi meselesine açıklık getirmek üzere Büyükelçi Mebruk’u istişare için çağırdığı belirtildi.

Yunan Bakan’ın davranışının uluslararası diplomasi normlarına aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Menguş, Libya’nın Atina Büyükelçisi Mebruk’tan, Dışişleri Bakanı Dendias’ın davranışına açıklık getirmeleri için Yunan makamlarına bir protesto notası vermesini istedi.” ifadeleri kullanıldı.

Libya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, düşünülmemiş bu tür davranışların Libya’nın güven ve istikrarını tehlikeye atan yansımaları olduğu gibi ülkedeki bölünmeye dolaylı olarak davetiye çıkardığına dikkat çekildi.

Libya’nın başkenti Trablus’ta uçaktan inmeyi reddeden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (sağda), Bingazi’ye geçerek ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter (solda) ile görüştü. ( Halife Hafter güçleri basın ofisi – Anadolu Ajansı )

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, 17 Kasım’da Libya’nın başkenti Trablus’a gelmiş ancak Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş’un kendisini karşılamak için havaalanına geldiğini öğrenince uçaktan inmeyi reddetmişti.

Trablus’ta uçaktan inmeyi reddeden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (sağda), Bingazi’ye geçerek ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter (solda) ile görüştü.

Dibeybe’den tepki

Libya resmi haber ajansı LANA’da yer alan habere göre, Dibeybe, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın başkent Trablus’ta uçaktan inmeyi reddetmesi üzerine açıklamada bulundu.

Yunan devleti ile diplomatik ilişkilerinin temelinin karşılıklı saygıya dayandığını vurgulayan Dibeybe, Libya devletine ve egemenliğine yönelik eylemlere izin vermeyeceğini belirtti.

Haberde görüşlerine yer verilen Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş da, Yunan mevkidaşı Dendias’ın uçaktan inmeyi reddetmesinin diplomatik olmayan bir önlem olduğuna vurgu yaptı.

Menguş, hükümetin, Libya’nın egemenliğine saygı duymayan herhangi bir ülkeyle anlaşmayı reddettiğini kaydetti.

Yunan Maslahatgüzarı bakanlığa çağrıldı

Libya, Trablus’a gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın davranışına tepki olarak Yunan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dendias’ın tutumuna tepki olarak Yunanistan’ın Trablus’taki maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını, Libya’nın Atina’daki maslahatgüzarının da istişare için geri çekilmesi kararı alındığını söylemişti.

Libyalılar Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ı protesto etti

Libya’da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın başkent Trablus ziyaretinde uçaktan inmeyi reddetmesi protesto edildi.

Yunanistan’ın Trablus Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi üzerinde Arapça, İngilizce ve Yunanca “Libya kesinlikle boyun eğmeyecek”, “Deniz sınırlarımızı kanlarımızla koruruz”, “Libyalılar barış arzuluyor ancak sen savaş istiyorsun”, “Dendias senin elinde kan lekesi var”, “Dendias savaş suçlusunun müttefiki” yazan pankartlar taşıdı.

Eylemi düzenleyenlerden Muhammed Ali, AA muhabirine Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Libya’ya yönelik “ahlaki ve diplomatik olmayan tutumunu protesto etmek için toplandıklarını” söyledi.

Ali, sözlerine şöyle devam etti:

“Dendias’ın çocukça davranışı Yunan hükümetinin seviyesizliğini gösteriyor. Onurumuza ve Libya’nın egemenliğine karşı yapılmış bu tutumu protesto ediyoruz. Bugün Libya’nın batısındaki bütün bölgelerden gençler burada toplandı. Öğrenci birlikleri ve sosyal medya üzerinden haberleşerek Yunun Büyükelçiliği önüne geldik.”

Libya’nın tek bir devlet olduğunu dile getiren Ali, “Yunanistan’a Libyalıların onurlarını zedeleyecek herhangi bir tutumu kabul etmeyeceğimiz mesajını kuvvetli bir şekilde verdik. Yunanistan’ın Akdeniz’in doğusundaki Libya’nın yeraltı kaynaklarında gözü olduğunu gayet iyi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan’ın hadsizliğini hiçbir Libyalı kabul etmez”

Üniversite öğrencisi Abdulmuiz Hufayd ise Libya devletinin birlik ve egemenliğini zedelemek isteyenlere karşı bir araya geldiklerini dile getirdi.

Hufayd, “Burada vatandan başka derdi olmayan ve canını bunun için feda etmeye hazır gençler var. Sınırlarımız, hukukumuz ve yeraltı kaynaklarımıza kimsenin müdahale etmesini istemiyoruz. Bugün burada toplananlar, ‘Libya tek vatandır, asla bölünmeyecek, kimse bize karşı haddi aşamaz’ şeklinde sloganlar attı. Yunanistan’ın bu hadsizliğini Libya’da hiç kimse, bir çocuk bile kabul etmez.” diye konuştu.

Krizin arkasındaki nedenler

Atina yönetiminin, Akdeniz’de Libya ile Türkiye arasındakine benzer bir deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması imzalamak istediği ancak Trablus’un buna olumlu yanıt vermediği kaydedildi.

Libyalı ünlü blog yazarı Imad Fethi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Trablus yönetimine tepki göstermek için böyle bir tutum sergilediğini ifade etti.

Dendias, Trablus’ta uçaktan inmeyi reddederek iki mesaj vermek istedi

Dendias’ın Trablus’ta uçaktan inmeyi reddederek Bingazi’ye gitmesi ve orada Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile görüşmesinde iki ayrı mesaj olduğunu değerlendiren Fethi, “Birincisi Libya’nın batısındaki hükümeti provoke etmek, ikinci ise ülkedeki siyasi bölünmüşlükten mümkün olduğunca en azami derecede faydalanmak istemesidir.” dedi.

Yunanistan’ın anlaşma isteğine Dibeybe hükümetinden olumsuz yanıt

“Dendias ziyaretten önce Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması imzalamak istedi. Ancak Abdulhamid Dibeybe hükümeti buna olumlu yanıt vermedi.” diyen Fethi, Yunanistan’ın mali ve siyasi olarak iflas etmiş bir ülke olduğunu söyledi.

Fethi, Libya ile Türkiye arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ve bunun devamı niteliğindeki 3 Ekim 2022’de imzalanan hidrokarbon alanındaki Mutabakat Muhtırasının yürürlükte olduğunu ve uygulandığını hatırlattı.

Fethi, “Libya Dibeybe hükümeti, Türkiye ile imzalanmış olan mutabakat muhtıralarına bağlı kaldığını Yunanistan’a gösterdi. Libya hükümeti Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtıralarının Libya’nın egemenlik hakları çerçevesinde hayata geçirildiğinin de her fırsatta altını defalarca çizdi.” şeklinde konuştu.

“Dendias, kendisi ile çelişecekti”

Bingazi merkezli medya kurumlarına yazan Libyalı gazeteci Mahmud Besti, Dendias’ın havaalanında kendisini karşılamak için Menguş’un beklediğini öğrenmesinin onun için sürpriz olma ihtimali üzerinde durdu.

Atina’nın daha önce “Libya’daki Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresi dolduğu için meşruiyetini kaybettiği” yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Besti, “Dendias uçaktan inseydi eğer Menguş tarafından karşılanacak ve haliyle kendisi ile çelişmiş olacaktı.” ifadelerini kullandı.

Dendias, Ulusal Birlik Hükümeti’ni zor durumda bırakmak istedi

“Dendias Ulusal Birlik Hükümeti’ni zor durumda bırakmak hedefiyle de böyle bir tutum takınmış olabilir.” diyen Besti, Dendias’ın Türkiye ile imzalanan hidrokarbon alanındaki mutabakat muhtırasına itirazını göstermek ve Libya’nın doğusundaki hükümeti uluslararası arenada güçlendirmek için kasten böyle bir yöntem seçmiş olabileceği ihtimali üzerinde durdu.

Dendias’ın Trablus’taki havaalanına gelişinin de aslında Ulusal Birlik Hükümeti’nin izni ile gerçekleştiğini söyleyen Besti, şunları kaydetti.

“Dendias’ı Trablus’ta mevkidaşı Necla Menguş’un karşılayacak olması gayet tabidir. Yunan Bakan’ın Trablus yönetimine Türkiye ile imzaladığı mutabakat muhtırasından dolayı tepkisini göstermek istediği anlaşılıyor. Nitekim Dendias Bingazi’deki açıklamasında, Temsilciler Meclisi milletvekillerine mutabakat muhtırasını onaylamadıkları için teşekkür etti. Ziyaretle ilgili Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda ise ülkesinin Libya’da yeni kurulacak hükümet ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması imzalamaya hazırlandığını duyurdu.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *