Libya’da “yeni başbakan atama” tartışması

Libya’da “yeni başbakan atama” tartışması

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı (DYK) Halid el-Mişri, Tobruk’taki Temsilciler Meclisinin (TM) yeni başbakan atama kararının sağlıklı bir uygulama olmadığını bildirdi.

Mişri, DYK’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, TM’nin yaklaşık bir hafta önce eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TM’nin DYK’nın resmi bir oturum düzenlemeden önce hükümet için yeni bir başbakan atama kararı, sağlıklı bir uygulama değil.” ifadesini kullanan Mişri, bu adımın iki Meclis arasında güven köprüsü inşasına yardım etmeyeceğini belirtti.

Tobruk Temsilciler Meclisi, Başağa’yı başbakan atadı

Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi 10 Şubat’ta Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmiş ve 15 gün içinde yeni bir kabine kurmakla görevlendirmişti.

Başbakan Abdulhamid Dibeybe, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada görevinin başında olduğunu söylemişti. Bu yapılanın, başkent Trablus’a “zorla girme girişimi” olduğunu ve Libya Temsilciler Meclisinin Cenevre Anlaşması’nın yol haritasından ayrıldığını ifade eden Dibeybe, Başağa’nın siyasi bir kişilik olduğunu ve siyasi olarak istediği gibi hareket etme hakkının bulunduğunu belirtmişti.

5+5 Ortak Askeri Komiteden ‘seçim’ çağrısı

5+5 Ortak Askeri Komiteden yapılan yazılı açıklamada, tüm tarafların itidalli olması ve ülke çıkarlarının tüm partizan çıkarların üstünde tutulması istendi.

Son günlerde yaşanan siyasi anlaşmazlıkların Libya’da istikrarın sağlanması için verilen tüm emekleri tehlikeye attığı yönünde endişeye neden olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tüm uluslararası ve yerel taraflara, ülkeyi güvenli kılacak seçimlere en hızlı şekilde gidilmesi çağrısında bulunuyoruz”

Fethi Başağa: Başbakanlığı teslim alacağım

Başağa’dan Dibeybe’ye çağrı

Libya’da siyasi çekişme artıyor

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *