Arap Birliği toplantısından çıkan sonuç

Arap Birliği toplantısından çıkan sonuç

Gazze’de aylardır Batılı demokrasilerin himayesinde devam eden vahşeti görüşmek üzere toplanan 22 üyeli Arap Birliği, İsrail’in kararlarına uymadığı BMGK’nın İsrail’e yönelik yeniden karar almasını ve batının İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurmasını istedi.

Arap Birliği, Mısır’ın başkenti Kahire’de Filistin’in çağrısı ve Arap ülkelerinin desteğiyle, üye devletlerin daimi temsilcileri düzeyinde olağanüstü toplandı. Daimi temsilcilikler düzeyinde yapılan toplantı, Moritanya’nın Mısır Büyükelçisi, Arap Birliği Daimi Temsilcisi ve Arap Birliği Konseyi Başkanı Hüseyin Sidi Abdullah Aldi başkanlığında yapıldı.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre birlik, “İsrail’in Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Mescid-i Aksa’da Filistin halkına yönelik saldırganlığını ve soykırım suçunu devam ettirmesini” şiddetle kınadı.

İsrail ordusunun Refah kentine saldırı niyetinin Filistin halkına yönelik yeni bir katliam anlamına geleceği uyarısında bulunan birlik, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, İsrail’in ateşkese uymasını ve insani yardım girişini güvence altına alan BM Antlaşması’nın 7. bölümündeki maddeler uyarınca bir kez daha karar almasını istedi.

Birlik, ABD’nin Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik başvurusunu veto etmesini de kınadı.

Arap Birliği, vetonun, ABD’nin bölgede barış, güvenlik ve istikrarın gerekliliklerini ve esaslarını yerine getirmekte başarısız olduğunu gösterdiğini ve iki devletli çözümü destekleyen beyanıyla çeliştiğini bildirdi.

Konsey, “ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurmaları ve İsrail’in Filistin halkına karşı soykırım suçunda kullandığı insansız hava araçlarının üretimini finanse etmeyi bırakmaları” çağrısında bulundu.

“Bölgede ve dünyada barış şansını kurtarmak, güvenlik ve istikrarı sağlamak için Filistin Devleti’ni tanımayan tüm ülkelere bir an önce tanımaları” çağrısında bulunan Arap Birliği, Gazze Şeridi’ndeki Şifa ve Nasır Hastaneleri’nde ortaya çıkarılan toplu mezarlarla ilgili uluslararası adalet kurumlarından bağımsız soruşturma yürütmesini talep etti.

Filistin 22 Nisan’da Arap Birliği’ni Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yönelik “soykırım suçlarını” görüşmek üzere acilen toplanmaya çağırmıştı.

Bugüne kadar Gazze gündemi ile gerçekleştirilen Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı toplantılarından henüz hiçbir somut sonuç elde edilemedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *