Fethi Başağa: Başbakanlığı teslim alacağım

Fethi Başağa: Başbakanlığı teslim alacağım

Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından 10 Şubat’ta başbakan seçilen Fethi Başağa, hükümeti kurmak için istişarelere başladığını bildirdi.

Facebook hesabından paylaştığı görüntülü mesajında Başağa, başkanlık seçimlerinde aday olmayacağına dair söz verdiğini, başbakanlık makamını barışçıl ve anayasal yollarla teslim alacağını ifade etti.

Başağa, sivil toplum kuruluşları da dahil çeşitli taraflarla istişarelere başladığını vurgulayarak şunları söyledi: “Ordu ve güvenlik birimleri ile iletişim kurduk ve olumlu bir tepki aldık. Hükümeti kurmak için Temsilciler Meclisi, Devlet Yüksek Konseyi ve Başkanlık Konseyi Başkanı ve Yardımcısı ile istişarelere başladım.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, her zaman ‘savaşa hayır’ diyen, medeni ve saygın bir şahsiyettir. Bizler Dibeybe’nin demokrasi ve yönetimin barışçıl devir teslimine inandığından eminiz.”

Başağa, kabinesini yakında Temsilciler Meclisi’ne sunacağını da ilave etti.

Ulusal Birlik Başbakanı Dibeybe: Görevimin başındayım

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti.

Ancak Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyinin hukuki altyapıyı belirleyecek kanunda uzlaşamaması nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümetinin görev süresinin 24 Aralık’ta dolduğu iddiasıyla 10 Şubat’ta yeni başbakan seçimi için toplandı.

Ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa başbakan seçildi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu söyledi.

Başbakan Dibeybe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu. Dibeybe, “Seçimleri destekleyen ve uzatmayı (geçiş dönemini kastederek) reddeden geniş halk desteğine teşekkür ediyorum. Seçim süreci başladı ve meşru bir otoritenin seçilmesine kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Dibeybe, önceki gün, Libya hükümetinin sosyal medya hesabından yayımlanan konuşmasında, yeni seçim tarihini 17 Şubat’ta açıklayacaklarını duyurmuştu.

BM Libya Özel Temsilcisi Williams ile Dibeybe görüşmesi

Libya hükümetinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams ve Dibeybe’nin başkent Trablus’taki Başbakanlık ofisinde bir araya geldiği belirtildi.

Ülkedeki son siyasi gelişmelerin ele alındığı görüşmede Dibeybe’nin, BM Özel Temsilcisi Williams’a, “Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda belirlenen yol haritasının tamamlanması ve bu yıl içinde ulusal seçimlerin ve anayasa referandumunun yapılması için uygun koşulların sağlanması” yönündeki çalışmaların sürdüğünü aktardığı ifade edildi.

Açıklamada, Dibeybe’nin ülkedeki birçok siyasi aktör ve partiyle seçimleri gerçekleştirmek için görüştüğüne de değinildi.

Williams ile Başağa görüşmesi

Öte yandan BM Libya Özel Temsilcisi Williams, 10 Şubat’ta Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak seçilen Fethi Başağa ile de bir araya geldi.

Williams, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, başkent Trablus’ta görüştüğü Başağa ile Libya’daki son gelişmeleri değerlendirdiğini kaydetti.

Açıklamasında Libya’daki krizin çözümü için “kapsayıcı, şeffaf ve uzlaşıya dayalı bir ilerlemenin” gerektiğini ifade eden Williams, ülke genelinde istikrarın korunmasının önemli olduğunu vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *