Google, İsrail’le yaptığı anlaşmayı protesto edenleri işten çıkarıyor

Google, İsrail’le yaptığı anlaşmayı protesto edenleri işten çıkarıyor

Google CEO’su Pichai “Harika ürünler yaratmamızı ve harika fikirleri eyleme dönüştürmemizi sağlayan canlı, açık bir tartışma kültürüne sahibiz… Ancak nihayetinde biz bir işyeriyiz ve politikalarımız ve beklentilerimiz açık: Burası bir işletme” ifadesini kullanıyor.

Çalışanlar, Google’ın İsrail’le yaptığı 1,2 milyar dolarlık sözleşmeyi protesto etmeleri üzerine işten çıkarıldı.

Google, İsrail’le yaptığı anlaşmayı protesto eden yaklaşık 20 personeli daha işten çıkardı. Bu gelişme, şirketin CEO’su Sundar Pichai’nin çalışanlara gönderdiği bir notta “karışıklığa sebep veren konular üzerine kavga etmemeleri ya da siyaset tartışmamaları” çağrısında bulunmasından birkaç gün sonra yaşandı.

İşten çıkarmalar, Google’ın geçen hafta İsrail devletiyle yaptığı bulut bilişim sözleşmesini protesto eden 28 çalışanını kovmasının devamı niteliğinde.

Söz konusu personel, Google’ın yürüttüğü soruşturma sonucunda New York ve Kaliforniya eyaletinin Sunnyvale kentindeki ofislerinde protesto düzenledikleri tespit edildikten sonra işten çıkarıldı.

Eylemi organize eden No Tech For Apartheid adlı gruba göre, Sunnyvale’de çalışanlar Google Cloud’un patronu Thomas Kurian’ın ofisine girdi.

Geçen haftaki işten çıkarmaların ardından bir Google sözcüsü, “Protesto düzenleyen az sayıda personel birkaç ofisimize girip çalışmaları aksattı. Diğer personelin çalışmalarını fiziksel olarak engellemek ve tesislerimize erişiminin önüne geçmek politikalarımızın açık bir ihlalidir ve tamamen kabul edilemez bir davranıştır” demişti.

Sözcü, “Şimdiye kadar 28 çalışanın işine son verilmesiyle sonuçlanan bireysel soruşturmaları tamamladık ve gerektiğinde soruşturmaya ve harekete geçmeye devam edeceğiz” diye eklemişti.

Şirket geçen hafta “Soruşturmaya devam edeceğini ve gerektiğinde harekete geçeceğini” belirtmişti.

Konu nedeniyle işten çıkarılan toplam Google çalışanı sayısı, son işten çıkarmalarla birlikte 50’yi aşmış oldu.

No Tech for Apartheid, Google’ın, oturma eylemlerine doğrudan katılmayanlar da dahil çalışanları “ayrım gözetmeksizin” işten çıkardığını iddia etti.

ABD’de Filistin yanlısı protesto dalgası görülüyor ve bu protestoların düzenlendiği yerler arasında Yale ve Columbia gibi üniversite kampüsleri de var.

Google çalışanları, şirketin Nimbus Projesi kapsamında devlet ve orduya bulut bilişim hizmetleri sağlamak üzere İsrail’le yaptığı 1,2 milyar dolarlık sözleşmeyi protesto etti.

Protestolar, 7 Ekim’de Hamas’ın İsraillilere yönelik gerçekleştirdiği ve 1200 kişinin ölümüne yol açan saldırılara misilleme olarak İsrail güçlerinin Gazze’yi istila etmeyi ve masum siviller de dahil binlerce kişiyi öldürmeyi sürdürdüğü bir dönemde gerçekleşti.

No Tech for Apartheid sözcüsü “Şirket muhalefeti bastırmaya, çalışanlarını susturmaya ve onlar üzerindeki gücünü yeniden tesis etmeye çalışıyor” dedi.

Google CEO’su Pichai şirket içi bir notta, teknoloji devinin açıklığının siyaset için değil, işle ilgili konular için geçerli bir güç olduğunu söyledi.

“Harika ürünler yaratmamızı ve harika fikirleri eyleme dönüştürmemizi sağlayan canlı, açık bir tartışma kültürüne sahibiz… Ancak nihayetinde biz bir işyeriyiz ve politikalarımız ve beklentilerimiz açık: Burası bir işletme” dedi.

https://www.independent.co.uk/tech, çeviren: Çağatay Koparal

(Independent Türkçe)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *