İngiltere’de ‘gıda güvenliği’ zirvesi

İngiltere’de ‘gıda güvenliği’ zirvesi

İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Somali, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Çocukların Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) işbirliği içerisinde İngiltere’de düzenlenen Küresel Gıda Güvenliği Zirvesi, Londra’da başladı. İngiltere başbakanı hint asıllı Rishi Sunak, açılış konuşmasında, siyonist barlarlığa destek verdiklerini yineledi.

Zirvenin açılışında konuşan Rishi Sunak, dünyada yaşanan birçok çekişme ve çatışmanın, doğrudan yoksulları etkilediğini belirterek, İngiltere’nin, insani krizlerden etkilenenleri ve yoksulları desteklemek için maddi yardımın dışında bilgi desteği sağlayıp işbirlikleri geliştirdiğini söyledi.

Rishi Sunak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yolunda işbirliklerinin önemine işaret ederek, “Bu da sıfır açlık hedefi doğrultusunda çabalarımızı iki katına çıkarmaktan başlar. Bugün, yani 2023’te neredeyse 1 milyar insanın yeterli beslenememesi, milyonların açlıkla karşı karşıya olması, 5 yaşının altında 45 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olması doğru olamaz.” dedi.

Bolluk içindeki dünyada kimsenin açlıktan ölmemesi gerektiğini söyleyen İngiliz başbakan, İngiltere’nin Birleşmiş Milletlerin (BM) krizlere müdahale birimlerine en fazla destek veren 4 devletten biri olduğunu vurguladı.

İşgalci İsrail’e İngiliz desteği

Rishi Sunak, Filistinli sivillere yönelik destekleri iki katına çıkardıklarını ve İngiltere’nin, İsrail’in kendisini savunma hakkına verdiği desteği yineleyerek, “Ancak bu uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde olmalıdır. Bölgedeki durum çok trajik ve daha da kötüye gidiyor. Engelsiz şekilde insani yardımların Gazze’ye ulaşması için ve çatışmalara acilen insani ara verilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü masum sivillerin çektiği acılar sona ermeli.” diye konuştu.

Ukrayna tahılının Karadeniz’den dünyaya açılmasının önemine de vurgu yapan Rishi Sunak, başta Afganistan, Doğu Afrika, Sahel bölgesi ve Malavi’de olmak üzere dünyada artan gıda kriziyle mücadele için İngiltere’nin 100 milyon sterline kadar destek vereceğini açıkladı.

İklim değişikliğinin de gıda teminine etki eden çatışmalar ve zorluklara sebep olduğunu savunan Rishi Sunak, İngiltere’nin kalıcı çözümler için çaba harcadığını iddia etti.

Rishi Sunak, İngiltere’nin, kalıcı çözüm için çocukların beslenmesine yönelik fonlar ile gıda güvenliği risklerini öngörüp müdahale etmeye yönelik teknolojilerin geliştirilmesi ve gelişmekte olan ülkelerin gıda sistemlerini güçlendirmek gibi çabalara destek verdiğini de iddia etti.

Daha dayanıklı ve besin değerleri yüksek tahıl ürünlerine yönelik çalışmalardan da söz eden Rishi Sunak, bu yeniliklerle hem yoksullara katkı sağlayacağını hem de gıda fiyatlarını düşüreceğini savundu.

Somali cumhurbaşkanı: Somali zengin bir ülke ancak olumsuz koşullar devam ediyor

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da yaptığı konuşmada birçok sebepten dolayı ülkesinin her zaman gıda krizi yaşayan ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, “Somali zengin bir ülke. Birçok Afrika ülkesine göre daha büyük ekilebilir alanımız var. Ancak olumsuz koşullar hala devam ediyor.” dedi.

Yönetimsel ve finansal sorunlara vurgu yapan Hasan Şeyh Mahmud, “Haziran 2022’de yerel güçler ve ulusal ordu, görülmemiş bir taarruzla 70 yerleşim yerini Eş-Şebab’ın kontrolünden kurtardı. Kurtarılan bu yerler zengin ekilebilir arazilerin olduğu yerler.” diye konuştu.

Hasan Şeyh Mahmud, Somali devletinin bu bölgelerde yıllardır sağlanamayan hizmetleri sağlama, insani sorunları ortadan kaldırma, kalkınma ve altyapıyı geliştirme gibi çabalara giriştiğini söyledi.

Ülkesinin yıllık 30 bin ila 45 bin megavat rüzgar enerjisi üretme kapasitesi bulunduğunu belirten Hasan Şeyh Mahmud, Somali’nin yılın 300 günü güneş alan bir ülke olarak güneş enerjisinde de önemli bir potansiyeli bulunduğunu anlattı.

Hasan Şeyh Mahmud, yeterli bir finansal destekle Somali’nin dayanıklı altyapı, yenilenebilir enerji, tarım ve su sistemlerine yatırım yapabileceğini de ifade etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *