Batı Şeria’da Filistinlilerin okuluna yahudi baskını

Batı Şeria’da Filistinlilerin okuluna yahudi baskını

Siyonist rejim devlet başkanı Abbas’a övgüde bulunurken, silahlı iki yahudi yerleşimci Batı Şeria’da okul bastı.

Silahlı ve maskeli yahudi yerleşimciler, gündüz saatlerinde, siyonist İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria’nın El Halil kentinde bir Filistin köyündeki okulu bastı. Sosyal medyaya yansıyan ve tepki çeken olayın görüntüleri, okula baskın düzenleyen yerleşimcilere karşı koyan Filistinli bir Müslüman tarafından kaydedildi.

Görüntülere ve görüntüleri paylaşan siyonist hak örgütü Yesh Din’in aktardığına göre, yüzleri maskeli, ABD yapımı M16 tipi tüfek taşıyan ve kısmen asker üniformalı iki yahudi, El Halil’e bağlı Mesafir Yatta bölgesindeki Tuvani Okulunu bastı.

Okuldaki silahsız bir Filistinli Müslümanın, Filistin bayrağını binadan kaldırmaya çalışan yerleşimcilere cesaretle tepki gösterdiği ve onları kovduğu görüldü. Filistinli, silahlı olmalarına rağmen okulu basanlara yönelik, “Buradan defolup gidin”, “Maskeni aç yüzünü göster çekeyim” şeklinde konuştu.

Silahlı yerleşimciler, siyonist işgal askeri geldiği sırada okuldan ayrıldı.

Asker taklidi yapan yahudi yerleşimciler

Görüntüleri X sosyal medya platformundan paylaşan siyonist Yesh Din kuruluşu, yaptığı açıklamada, Batı Şeria’da “İsrail askeri taklidi yapan” silahlı yahudi yerleşimcilerin sayısının giderek arttığı konusunda uyardı.

Açıklamada, “Üniformalı asker gibi giyinen, uzun namlulu silahlar taşıyan ve Filistinlilere karşı taciz ve şiddet uygulamak için uygunsuz şekilde yetki üstlenen İsrailli sivillerin sayısının giderek arttığını görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Siyonist makamları bu olayla ilgili derhal ve kapsamlı bir soruşturma yapmaya çağıran siyonist kuruluş, “Bu, Filistinli bölge sakinlerine karşı hukuka aykırı şekilde ve taciz yoluyla meşru müdafaa amaçlı askeri teçhizat ve silahların kötüye kullanılmasıdır.” uyarısında bulundu.

Siyonist Bakan yerleşimcileri silahlandırıyor

Batı Şeria’da yahudi yerleşimci terörü, son dönemde siyonist aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in ülke genelinde sivillere ve işgal altındaki Batı Şeria’daki yahudi yerleşimcilere silah dağıtmasıyla giderek arttı.

Filistinlilere karşı ayrımcı ve ırkçı söylemleri ve yahudi üstünlükçü siyasetiyle tanınan Itamar, on binlerce siyonist sivili silahlandırdıklarını duyurmuştu. Itamar, Batı Şeria’daki yasa dışı yahudi yerleşim birimlerinde düzenlediği silah dağıtma etkinliklerinin fotoğraflarını bizzat kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı.

Bu karelerde, Itamar, çok sayıda ABD yapımı M16 tipi otomatik tüfeğin dizili olduğu masaların ve silah kasalarının başında yahudilere silah dağıtırken görülmüştü.

Yahudi yerleşimci terörü

İşgalci İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 690 bin yahudi yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yahudi yerleşimler yasa dışı sayılıyor.

Batı Şeria, sık sık işgal güçlerinin koruması altındaki silahlı yahudilerin baskınlarına ve saldırılarına tanık oluyor.

Filistinlilere son bir ay içinde 400’den saldırı gerçekleştiren yahudi yerleşimciler, bu saldırılarda en az 9 Filistinliyi şehid etti.

Siyonist başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda işbaşına gelen koalisyon hükümetinde aşırı sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimlerin kritik görevlere getirilmesiyle bu saldırılar daha da arttı.

Filistinlilere yönelik ırkçı, ayrımcı eylem ve söylemleriyle tanınan her iki siyonist bakan da uluslararası hukuka aykırı bu yerleşimlerde yaşıyor ve yahudi yerleşimcileri şiddete teşvik etmeleriyle hatta bu şiddet eylemlerine bizzat katılmalarıyla tanınıyor.

Uluslararası hukuk ve uluslararası yasalar işgal rejimi tarafından ciddiye alınmıyor.

İsrail’den Mahmud Abbas’a övgü

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *