Zerdari: Seçimlere gitmemiz gerektiğini hissediyoruz

Zerdari: Seçimlere gitmemiz gerektiğini hissediyoruz

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, koalisyon hükümeti olarak ekonomik ortamı iyileştirmeleri ve seçimlere gitmeleri gerektiğini hissettiklerini söyledi. Zerdari, İmran Han destekçilerinin şiddet eylemlerine yöneldiklerini de belirterek, Han’ın partisindeki siyasi güçlerle ilişki kurabileceklerini, militan güçlerle kuramayacaklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Zerdari, Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir bölgesinin başkenti Muzafferabad’da, Türkiye ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meselelerin yanı sıra Hindistan ile ilişkiler ve ülkesindeki siyasi gelişmelerle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Zerdari, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısı kapsamında Hindistan’ın Goa eyaletine gitmesini tamamen ŞİÖ kapsamında değerlendirerek bunun, Yeni Delhi ile ikili ilişkiler bağlamında gerçekleşmediğini söyledi.

‘Hindistan ile ilişkilerde Pakistan’ın pozisyonu değişmedi’

Hindistan ile ilişkiler konusunda Pakistan’ın pozisyonunda bir değişiklik olmadığını dile getiren Zerdari, “Hiçbir şey değişmedi, Ağustos 2019’da Cammu Keşmir’deki eylemlerden sonra Pakistan’ın ilkesel pozisyonu aynı kaldı. Bu eylemleri tersine çevirme, diyalog ve diplomasi için elverişli bir ortam oluşturma görevi Hindistan’da.” dedi.

Zerdari, Cammu Keşmir’in tartışmalı bölge olmasına ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının sonuçlarına rağmen Hindistan’ın dünyaya, yerel ve uluslararası topluma mesaj gönderdiğine dikkati çekerek, “Ağustos 2019’da anayasalarını tek taraflı olarak değiştirerek ve Cammu Keşmir’in tartışmalı pozisyonunu değiştirmeye çalışarak küstahlıklarını sergilediler.” ifadesini kullandı.

Hindistan’ın, Cammu Keşmir’de G20 toplantısı düzenleyerek dünyaya uluslararası hukukun, BMGK kararlarının “yersiz olduğu” mesajını gönderdiğini dile getiren Zerdari, “Fakat Hindistan, bir toplantı düzenleyerek Cammu Keşmir halkının sesini susturabileceğine inanıyorsa o zaman gerçekten yanılıyor.” şeklinde konuştu.

Zerdari, nesilden nesle Cammu Keşmir halkının, temel hakları olan kendi kaderini tayin hakkı için savaştığını belirterek, BM ve Pakistan’ın, bu gidişatı manevi olarak desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Çin, Cammu Keşmir’deki G20’ye katılmayacak

Çin’in, tartışmalı Cammu Keşmir’de düzenlenen G20 toplantısına katılmamasını değerlendiren Zerdari, “Pekin’in, uluslararası hukuka ve BMGK kararlarına olan temel bağlılığını gösterdiğini düşünüyorum ve bunlar sorumlu bir süper gücün eylemleri.” dedi.

Pakistan Talianı’nın terör eylemleri

Zerdari, Afganistan’da Kabil’in düşüşünün ardından Pakistan Talibanı’nın (TTP) Pakistan’daki terör saldırılarının sayısında şiddetli artış gördüklerine dikkati çekerek, Pakistan topraklarındaki bu kadar çok terör saldırısının, Afganistan geçici hükümeti ile tartışma noktalarından olduğunu ifade etti.

Taliban geçici yönetiminden bu tür örgütlerle başa çıkma yeteneklerini göstermelerini, uluslararası taahhütlerini veya kendi halklarına olan taahhütlerini yerine getirmelerini, topraklarının başka hiçbir ülkeye karşı fırlatma rampası olarak kullanılmayacağını göstermelerini istediklerini belirten Zerdari, “TTP veya diğer terör örgütleriyle başa çıkma söz konusu olduğunda Afganistan’ın kapasite sorunu yok. Fakat bu tür gruplarla mücadele konusunda irade eksikliği varsa o zaman sorun yaşarız.” diye konuştu.

Zerdari, Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Muhammed Asıf’ın Afganistan’a operasyon düzenlenebileceğiyle ilgili açıklamalarına atıfta bulunarak, “Belki daha diplomatik bir dil kullanılabilirdi fakat Pakistan’ın kendini savunma hakkına sahip olduğu temel ilkesi uluslararası hukuk tarafından tanınmaktadır.” dedi.

Pakistan ile Türkiye iki kardeş halk

Türkiye ile ilişkilere de değinen Zerdari, “Bence Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişki sadece iki devlet arasındaki ilişki değil, kendilerini kardeş gören iki halk arasındaki samimi bir ilişkidir.” ifadesini kullandı.

Zerdari, iki ülkenin zor zamanlarda birbirlerinin yanlarında durduğunu dile getirerek, 2005’te Azad Cammu Keşmir’de yaşanan depremde herkesten önce Türkiye’nin yardıma geldiğini söyledi. Azad Cammu Keşmir halkının, Türk halkının desteğini ve nezaketini hala hatırladığına dikkati çeken Zerdari, Türkiye’de meydana gelen trajik depremin acı haberini alır almaz ekonomik olarak inanılmaz zor günler geçirmelerine rağmen ellerinden geldiğince Türk kardeşlerinin yanlarında yer aldıklarını kaydetti.

Zerdari, iki ülke arasında kapsamlı bir ortaklığın var olduğunun zaman içerisinde gösterildiğini vurgulayarak, “Bununla birlikte hala iyileştirilmesi gereken alanlar da var. Ekonomik ilişkilerimiz bağlamında Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaretin, iki ülkenin ekonomik işbirliği potansiyeli arasında ortaya çıkması gereken gerçek potansiyeli göstermediğine inanıyorum.” dedi.

İmran Han’ın partisinin şiddetli protestolarına tepki

Pakistan’daki iç siyasi meselelerle ilgili ise Zerdari, eski Başbakan ve Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri İmran Han’ın popülist siyasetinin ülkesine özgü olmadığını belirterek, “Siyasetçilerimiz anayasanın, kanunların, kuralların ve normların onlar için geçerli olmadığını ima ederek demokrasiye meydan okuyorlar.” dedi.

Zerdari, İmran Han’ın 9 Mayıs’ta Al Kadir Üniversitesi yolsuzluk skandalıyla ilgili olarak Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) tarafından tutuklandığını anımsatarak, “Buna tepki olarak partisi barışçıl protesto yürütmedi. Partisi şiddetli protestolara girişti.” ifadelerini kullandı.

PTI destekçilerinin devlete karşı sadece coplara değil ateşli silahlara sarıldığını belirten Zerdari, “Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah tarafından hediye edilen Lahor’daki Cinnah Evi’ne saldırdılar. Orası şu an kolordu komutanının evi. Genelkurmay Başkanlığına, askeri tesislere saldırdılar. Savaş uçaklarını yaktılar. Kargil’den tüm askeri tatbikatlara kadar Pakistan’ın savaş kahramanlarının resimlerinin bulunduğu Şehitler Anıtı’nı yaktılar.” şeklinde konuştu.

Zerdari, bu durumun artık aşılmış bir kırmızı çizgi olduğu, kanunun doğru olanı yapması konusunda devletin iradesini oluşturmaları gerektiğini kaydetti.

‘Seçimlere gitmek gerekiyor’

Koalisyon hükümeti olarak ekonomik ortamı iyileştirmeleri ve seçimlere gitmeleri gerektiğini hissettiklerini dile getiren Zerdari, “PTI ile görüşme şansı olmadığını söyleyemem ama onlar kınamadıkça, ilişkiyi kesmedikçe ve özür dilemedikçe devlete karşı silahlananlarla muhatap olmayız. PTI içindeki siyasi güçlerle gerçekten ilişki kurardık. PTI içindeki militan güçlerle ilişki kuramazsınız.” dedi.

Genel seçimlerin 8 Ekim’de yapılacağı açıklanmıştı

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, mart ayında yaptığı açıklamada, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin, 8 Ekim’de yapılacağını bildirdi. Ulusal basındaki haberlere göre, Gujranvala şehrinde gazetecilere açıklamada bulunan Sanaullah, anayasaya göre genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin aynı zamanda yapılması gerektiğini söylemişti.

Sanaullah, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin 8 Ekim’de aynı anda, geçici hükümet tarafından gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Pakistan’da son genel seçimler, 25 Temmuz 2018’de yapılmış ve İmran Han hükümeti göreve gelmiş, 2022’de İmran Han başbakanlıktan gensoru ile düşürülmüştü.

Eyalet seçimlerinin ertelenme kararı Anayasa Mahkemesinde

Eski Başbakan İmran Han, Seçim Komisyonunun Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde nisan ve mayıs aylarında yapılması planlanan seçimleri, 8 Ekim’e ertelemesine karşı Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Eski Başbakan İmran Han’ın kararı doğrultusunda Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), iktidarda olduğu Pencap Eyalet Meclisini 14 Ocak’ta feshetmişti. Bu kararın ardından 18 Ocak’ta da Hayber Pahtunhva’da Meclis feshedilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Pencap ve Hayber Pahtunhva’da seçimlerin 8 Ekim’e ertelenmesi kararını bozmuş Pencap’ta seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasına karar vermişti.

Pakistan’da, “İmran Han yanlısı tutumu” nedeniyle Anayasa Mahkemesi protesto edildi

Pakistan’da koalisyon hükümeti destekçileri, “eski Başbakan İmran Han yanlısı tutum” sebebiyle 15 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi önünde oturma eylemi yapmıştı. Anayasa Mahkemesi önünde eski Başbakan Han ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial’a karşı sloganlar atan kalabalık, mahkeme çevresinde oturma eylemi başlatmıştı. Protestocular, “Bandial’ın Han yanlısı tutumuna” tepki gösterdiler.

Eski Başbakanı İmran Han 8 Haziran’a kadar kefaletle serbest 

Pakistan’da Terörle Mücadele Mahkemesi, yargılandığı 8 davada eski Başbakan İmran Han’ın 8 Haziran’a kadar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Han, yargılandığı davaların duruşmalarına katılmak üzere Lahor’dan başkent İslamabad’a geldi. Terörle Mücadele Mahkemesi, yargılandığı 8 davada Han’ın 8 Haziran’a kadar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Nisan 2022’de görevden düşen Han hakkında 90’ın üzerinde açılmış dava bulunuyor.

Mahkemenin ardından Han, Al Kadir Üniversitesi davasıyla ilgili Ulusal Mali Sorumluluk Bürosunun (NAB) Ravalpindi’deki ofisine gitti ve burada sorgulandı. Han, sorgulanmasının ardından Lahor’a geri döndü.

Haziran 2022’de koalisyon hükümeti, Han ve eşinin Pakistan’ın önemli emlak zenginlerinden Malik Riaz’dan Al Kadir Üniversitesi’nin inşa edilmesi için pahalı büyük bir arazi ve milyarlarca rupi aldığını iddia etmişti. NAB, Han’ın PTI hükümetinin Riaz ile bir anlaşma yaptığını ve bu anlaşmanın ulusal hazineyi 239 milyon dolardan fazla zarara uğrattığını belirtmişti.

Aralık 2019’da Riaz, “kara para” ile ilgili bir soruşturma kapsamında aralarında 239 milyon dolar değerinde mülklerin de bulunduğu mal varlığını Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansına teslim etmeyi kabul etmişti.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ise İngiliz yetkililerin kara para aklamayla bağlantılı olarak Pakistan’a 239 milyon doları iade ettiğini ancak Han’ın parayı ulusal hazinede tutmak yerine Riaz’a verdiğini bildirmişti.

İmran Han ise NAB tarafından yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu belirtmişti.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşürülmüştü. Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Meclis’te düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Zerdari: ABD bize fon vermeye istekli

Pakistan Dışişleri Bakanı: Kriz fırtınası içindeyiz, ABD ile gidişat olumlu

Pakistan ordusu ile ABD arasında yeni mutabakat

Pakistan’da 2022, hükümet değişikliği dahil iç siyasi kavgalarla geçti

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *