“Su Verimliliği Seferberliği” başlatılacak

“Su Verimliliği Seferberliği” başlatılacak

Su yokluğu tehlikesi nedeniyle kamu eliyle başlatılan su seferberliği çiftçiden sanayiciye, öğrenciden ev hanımına, özel sektörden tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadar toplumun bütün kesimlerini kapsayacak.

Susuzluk riski yaşayan Türkiye’de ev, iş yeri ve sanayide su kayıplarının önlenmesi, yasal altyapının oluşturulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması, halkın bilincinin artırılması hedefleriyle “Su Verimliliği Seferberliği” başlatılacak.

Kamu eliyle başlatılacak seferberliğin ayrıntıları ise şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu seferberlik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşinin himayesinde Türkiye genelinde yürütülecek.

Seferberliğe, 31 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek toplantıyla başlanacak.

Seferberlik, çiftçiden sanayiciye, öğrenciden ev hanımına, özel sektörden tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadar toplumun bütün kesimlerini kapsayacak.

Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısı’nda, değişen iklime uyum çerçevesinde “Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı Belgesi” de ilan edilecek.

Kamuoyuna açıklanacak belge, bugün itibarıyla yüzde 33,54 olan su kayıp oranının, 2033’e kadar yüzde 25, 2040’a kadar da yüzde 10 seviyesine düşürülmesi için yürütülecek çalışmaları içeriyor.

Eylem Planı’yla coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve otomasyon kullanımı, izole alt bölgelerin oluşturulması ve kayıt dışı kullanımların kayıt altına alınması gibi tedbirler uygulanacak.

Eylem Planı kapsamında havzaların su varlığına ve kuraklık şartlarına uygun ürün desenleri de planlanacak. İletim ve dağıtım sistemleri kapalı sistemlere dönüştürülecek, modern sulama yöntemleri kullanılacak.

Gece sulamaları uygulaması yaygınlaştırılarak buharlaşmanın önüne geçilecek, böylece tarımsal sulamada verimlilik artırılacak.

Bütün bu uygulamalar sonucunda, halihazırda yüzde 49 olan tarımsal sulama randımanının 2030’a kadar yüzde 60, 2050’ye kadar yüzde 65, 2070’e kadar yüzde 70, 2100’e kadar da yüzde 75 seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

Eylem Planı kapsamında ayrıca, endüstri alanında su verimliliğinin artırılması için yasal, idari ve teknik altyapı güçlendirilecek.

Kullanılmış suların geri kazanım düzeyi artırılarak temiz üretim teknikleri uygulanarak yüzde 50’ye varan oranlarda su kazanımı sağlanacak.

Bireysel su kullanımlarında davranış değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına hız verilecek. Suyun verimli kullanılması amacıyla cihaz, ekipman ve malzemelerin geliştirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak. 146 litre olan kişi başı günlük ortalama su tüketim miktarı 2050’ye kadar kademeli şekilde 100 litreye düşürülecek.

Bakanlıkça Gediz Havzası’ndaki su kaynaklarının miktar ve kalite bakımından iyi duruma getirilebilmesi için hazırlanan Mavi Gediz Eylem Planı da, Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısı’nda ilan edilecek.

Bütünleşik havza yönetim anlayışına örnek olarak hazırlanan Eylem Planı’nın hayata geçirilmesiyle Gediz Havzası’ndaki su kaynakları, miktar ve kalite bakımından iyileştirilecek. Taşkın ve kuraklığın yıkıcı etkileri en aza indirilerek insan sağlığının, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemin korunması sağlanarak havzadaki refah seviyesi artırılacak.

“Damla sulama” yüzde 60 su tasarrufu ve ikinci ürün imkanı

Tarım ve Orman Bakanlığının “Bireysel tarla içi modern sulama sistemleri” desteklerinden yararlanan Çömlekakpınar köyü sakinleri, damla sulama ile üretim alanını genişletti.

Köy sakinleri, 10 yıl önce 40 dönüm ile başladıkları damla sulama yöntemiyle üretimi, ayçiçeği ve mısır da yetiştirdiği yaklaşık 1300 dönüme çıkardı.

Her yıl kışlık ürün olarak ilk önce buğday ve arpa ekimi yapan köylüler, hasadın ardından yazlık ürün olarak ayçiçeği, mısır ve yem bitkileri ekerek damla sulama ile tarladan ikinci ürünü alıyor.

Çömlekakpınar Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı ve köy sakini Serdar Özvatan, AA muhabirine, damla sulama yöntemiyle sudan tasarruf sağladıklarını söyledi.

Devlet desteğiyle başladıkları bu yöntemle üretimi artırdıklarını belirten Özvatan, “Damla sulamayla su tasarrufunun yanında geniş bir üretim alanından ikinci ürünü alma imkanı bulduk. Damla sulama ile istediğin zaman sulama yapabiliyorsun ve ürüne müdahale edebiliyorsun. Bitki geç ekilmiş olsa da gübre atabiliyorsun. Bu sistem sayesinde yaprak gübresini, azotunu, fosforunu ürünün dibine verebiliyoruz. O yüzden verim yüzde 30 fazla oluyor zaten, yüzde 60 da sudan tasarruf ediyoruz.” diye konuştu.

Yağışların az olması nedeniyle su sıkıntısının yaşandığını dile getiren Özvatan, su tasarrufu için üreticinin vahşi sulama yerine damla sulamaya yönelmesi gerektiğini kaydetti.

Devletin damla sulamaya yüzde 50 destek sağladığını aktaran Özvatan, “Tarımsal üretimde çağ atladık. Artık 70 yaşındaki bir çiftçi dahi tarlada damlama sulamayla üretim yapıyor. Çalışanlarımız var, suyun vanalarını açıp kapıyor, kontrolünü yapıyor, sulamayı takip ediyor. O yüzden herkes sulamayı çok rahat şekilde yapabiliyor.” dedi.

Çömlekakpınar köyünde ​​​​​​​damla sulama sistemiyle ürün yetiştiren Recep Sert, bu yöntemle yarı yarıya su tasarrufu sağladıklarını anlattı. Bu yöntem sayesinde sudan daha iyi yararlandıklarını ve işçiliğin azaldığını dile getiren Sert, “Mart ayında ayçiçeği ve mısır ekimimiz başlayacak. Yerlerimizi hazırladık, zamanı gelince başlayacağız. İlk mahsul olarak ektiğim buğdayı hasat ettikten sonra ikinciye mısır ekeceğim. Hem buğdaydan ürün alacağız hem de mısırdan ürün alarak hayvanlarımıza daha iyi bakacağız. Damlama sulama sayesinde ikinci ürünü ekebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinden Mümin Esen ise bu yıl ilk kez damla sulama ile ürün yetiştireceğini söyledi. Bu yöntemle sulama yapan arkadaşlarından bilgi aldığını anlatan Esen, “Çiftçi arkadaşlarımın kazancını gördüm, ben de ekeceğim. İkinci üründe damlama sudan faydalanmayı düşünüyorum. Buğdayın ardından ayçiçeği ve mısır ekeceğim. Damla sulama için kooperatifimiz bize yardımcı oluyor, devletimizin desteği de var.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *