Seferberlik kararı sonrası Rusya’dan yahudi göçü beklentisi

Seferberlik kararı sonrası Rusya’dan yahudi göçü beklentisi

Rusya’nın 300 bin yedeği askere almayı içeren kısmi seferberlik kararı sonrası Rus Yahudilerinin işgalci devlet İsrail’e olası göç dalgasını görüşmek üzere İsrail hükümet yetkililerinin toplanacağı bildirildi. Siyonist devlet Ukraynalı yahudileri de İsrail’e çekmeye çalışıyor.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Diaspora yahudilerinin İsrail’e göçü anlamına gelen “Aliya” faaliyetlerine öncülük eden “Aliya ve Entegrasyon Bakanlığı”, Rusya’dan beklenen göçmen dalgasını tartışmak için acil toplantı çağrısında bulundu.

Rusya’da kısmi seferberlik ilanının ardından bazı Rus vatandaşlarının ülkeden ayrılmaya çalıştığı ve yoğun talep nedeniyle Rusya’dan uçuşların devam ettiği çok sayıda ülkeye biletlerin tükendiği bildirilmişti.

İsrail’in sözde “Geri Dönüş” yasası uyarınca İsrail’e göç etmek için başvuran yahudiler, Aliya (göç) yaparak İsrail vatandaşlığı elde edebiliyor. İsrailli yetkililer, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana Ukraynalı Yahudilere de sık sık İsrail’e göçü telkin ediyor.

İsrail hükümeti ve Yahudi Ajansı, savaş nedeniyle Ukraynalı yahudilerin ülkeyi daha hızlı terk etmeleri için Aliya uygulamalarına hız vermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *