Rusya ile ‘İslam Dünyası’ arasında ilişkileri sağlamlaştırma arayışı

Rusya ile ‘İslam Dünyası’ arasında ilişkileri sağlamlaştırma arayışı

Rusya’ya bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da, “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Zirvesi 2022” gerçekleştirildi. Amacı, Rusya ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeleri arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmak olan zirveye 64 ülkeden 6 bin 388 ziyaretçi katıldı.

Türkiye’den Anadolu Ajansının (AA) “Global İletişim Ortağı” olarak yer aldığı ve bu yıl 13’üncü düzenlenen zirve, ‘İslam dünyası’ndan ve Rusya’dan kamu ve finans kurumlarının temsilcileri, büyükelçilik yetkilileri, politikacılar, yatırımcılar ve iş adamlarını bir araya getirdi.

“Paylaşım ekonomisi ve helal anlayışının ortak kazanımları”nın ana tema olarak etiketlendiği zirve kapsamında, iki gün boyunca ‘İslami finans’, ‘helal endüstrisi’, ihracat, girişimcilik ve yatırım konularının ele alındığı panel ve oturumlar yapıldı.

Amaç Rusya ile İİT üyeleri arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmak

Rusya ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmayı amaçlayan zirve, finanstan sağlık sektörüne, tarımdan makine üretimine kadar birçok alanda 10’dan fazla iş birliği anlaşması imzalanmasına olanak sağladı.

Zirve kapsamında Rusya’nın farklı bölgeleri ile İslam dünyasının farklı ülkelerinden gelen katılımcılar, “Makine Yapımı Kümelenmesi Forumu”, “İİT Ülkeleri Genç Girişimciler Forumu” ve “İİT Ülkeleri Genç Diplomatlar Forumu”nda güncel konuları görüşme fırsatı buldu.

İİT üyeleri, küresel çekişmede Rusya safında 

İki gün devam eden “SberTalk” etkinliğinde ise finans sektöründeki sorunlar tartışıldı.

Zirve, bu yıl 5’incisi düzenlenen ve toplam 10 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen “Rusya Helal Expo 2022” fuarına da ev sahipliği yaptı. Helal endüstrisinin tanıtımını ve desteklenmesini amaçlayan fuarda, gıda, sağlık, kozmetik ve kimya sektörlerinin yanı sıra turizm, moda ve güzellik, bilişim teknolojileri, finans gibi birçok sektörden firma yer aldı.

Kazan Zirvesi ayrıca 2014’ten bu yana düzenlenen “Dünya Helal Günü”ne de ilk kez ev sahipliği yaptı.

Zirvenin kültürel programının bir parçası olarak organize edilen “Modest Fashion Day” festivalinde ise alanında uzman isimler panel ve tematik oturumlarda bir araya gelerek muhafazakar moda alanındaki beklentileri, ekonomik fırsatları, yetenekli tasarımcıların desteklenmesi için atılması gereken adımları ele aldı.

Festivalde ayrıca Rusya, Endonezya, Kazakistan, Özbekistan ve İspanya’dan 12 tasarımcının koleksiyonlarının yer aldığı bir defile sunuldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *