‘Libya’da seçimleri engelleyenlere’ ABD’den yaptırım tehdidi

‘Libya’da seçimleri engelleyenlere’ ABD’den yaptırım tehdidi

ABD, Libya’da seçimleri engelleyenlere yaptırım uygulayacağını duyurdu. Söz konusu açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, aslen yahudi olan bölge sözcüsü Samuel Warburg’un, yine ABD merkezli “El-Hurra” televizyonuna verdiği demeçte yer aldı.

Sözcü Samuel Warburg, Libya’da siyasi sürecin işleyişine ve seçimlerin yapılmasına engel olanlara Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve onun uluslararası ortakları ile bölgedeki müttefikleri tarafından yaptırımlar uygulanacağını söyledi. ABD’li sözcü, bu yaptırımların mahiyetine ilişkin ise bilgi vermedi.

Ülkesinin stratejisinin, seçimini sandıktan yana yapan Libya halkını desteklemek üzerine kurulu olduğunu dile getiren Warburg, “Libya’da, ekonomik ve sosyal zorluklarla baş edecek, tek çatı altında birleşmiş bir hükümetin kurulmasının zamanı geldi.” dedi.

Ülkede varlık gösteren iki hükümete ilişkin de değerlendirmede bulunan Warburg, ABD’nin bu konudaki stratejisinin, “çözüme ulaşmak için tüm taraflarla birlikte çalışmak” olduğunu belirtti. Warburg, ABD’nin Libya Özel Temsilcisi Richard Norland’ın bu bağlamda Libya’daki tüm taraflarla görüşmeler yaptığını ve Libyalı yetkilileri seçimlere gidilmesi konusunda teşvik ettiğini aktardı.

Temsilciler Meclisi, Başağa hükümetine destek için Sirte’de toplanacak

Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM), Fethi Başağa hükümetine destek verme amacıyla Sirte’de oturum düzenleneceğini duyurdu. TM Sözcüsü Abdullah Buleyhık, TM’nin resmi Facebook hesabı üzerinden konuya dair bir açıklama yaptı.

Tobruk’taki meclis oturumunun ardından konuşan Buleyhık, “TM, hükümetin Sirte kentinden çalışmalara başlamasını desteklemek üzere önümüzdeki dönemde bir oturum düzenleyecek.” ifadelerini kullandı. Buleyhık, Sirte’deki oturumun ne zaman düzenleneceğine ilişkin ise detaylı bilgi paylaşmadı.

TM tarafından yeni başbakan olarak belirlenen Başağa, Trablus’taki Başbakan Abdulhamid Dibeybe hükümetiyle anlaşmazlık halinde, kendi yönetimindeki hükümetin görevini Sirte’den yürüteceğini söylemişti.

‘5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırma imkanımız yok’

Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn, ülkesinin gelecek 5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırma imkanının olmadığını söyledi.

Libya Bakan Avn, Rusya yayın kuruluşu Sputnik’e verdiği demeçte, “Libya halihazırda, önümüzdeki 5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırmaya kadir değildir. Mevcut imkanlar üretimi artırmaya izin vermiyor.” dedi.

Avrupa Birliği’nin ülkesine petrol üretimini artırma yönünde herhangi bir talepte bulunmadığına işaret eden Avn, Libya’daki kapalı petrol sahaları ve limanlarının üretime başlamadıklarını aktardı.

Bakan Avn, petrol sahaları ile limanların kapalı kalmasının sebeplerini öğrenmek için daha önce oluşturulan bir komitenin ilgili taraflarla temaslarını sürdürdüğünü ifade etti.

Avn’ın açıklamalarına göre, ülkenin günlük petrol üretimi normal şartlarda 1,4 milyon varile ulaşırken, gaz üretimi ise günlük 2 milyar metreküpe ulaşabiliyor.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki Fil ve Şerara petrol sahaları ile doğudaki Zeytuna ve Brega limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek üretimin ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.

Günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Şerara, Libya’nın en büyük petrol sahası olarak biliniyor. Fil Petrol Sahası’nda da günde yaklaşık 125 bin varil petrol üretiliyor.

Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’tan fazlası Brega, Ras Lanuf, Zeytuna ve Sidra limanlarından gerçekleştiriliyor.

Libya’daki siyasi durum

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş, ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Bunun üzerine Libya’nın doğusundaki Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, Trablus’taki Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlamıştı. Dibeybe, görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini öne sürüyor.

ABD’li BM temsilcisi, iki tarafın Kahire’de buluşacağını bildirmişti

Birleşmiş Milletler’in (BM) ABD’li Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Libya Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi’nin Libya Ortak Komitesi’nin Kahire’deki ikinci tur toplantılarına katılacağını duyurmuştu.

Stephanie Williams, Libya Temsilciler Meclisi Başkanvekili Fevzi El-Nuveyri ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile yaptığı görüşmeler sonrasında Twitter hesabından açıklamalarda bulunmuştu. Williams’ın açıklamalarına göre, Nuveyri, Temsilciler Meclisi’nin, Mişri ise Devlet Yüksek Konseyi’nin 15 Mayıs’ta özgür, güvenilir, şeffaf ve kapsayıcı seçimler yapmak için anayasal bir temel belirlemek üzere çalışmalar yürüten Libya Ortak Komitesi’nin Kahire’deki ikinci tur toplantılarına katılacağını doğrulamıştı.

ABD’li Williams açıklamasında, ikinci tur toplantıların “Libya’da ulusal seçimlerin mümkün olan en kısa sürede yapılması için gerekli anayasal düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varmayı” hedeflediğini belirtmişti.

BM temsilcisi Williams, 4 Mart’taki açıklamasında ise, ülkeyi seçimlere götürecek anayasal zemini belirlemek üzere bir komite kurulmasını istemiş ve bunun için Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Konseyi’ne altışar temsilci seçme çağrısında bulunmuştu. Williams, Libya’da seçimlerin yapılması için anayasal bir temel oluşturmakla görevli Libya Ortak Komitesi toplantılarının yeniden başlama tarihi olarak 15 Mayıs’ın belirlendiğini duyurmuştu.

BM’nin ABD’li temsilcisi, Libyalı taraflar adına bilgi verdi

Libya’da taraflar petrol kozunu kullanmaktan çekinmiyor

ABD-Rusya enerji mücadelesinde Libya petrolünün yeri

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *