ABD temsilcisi Escobar: Dodik ile çok verimli bir görüşme yaptık

ABD temsilcisi Escobar: Dodik ile çok verimli bir görüşme yaptık

ABD Dışişleri Bakanlığının Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, Bosna Hersek’te savaşın olmayacağını söyledi. Sırp temsilci Dodik “Müslüman bir ordu istemiyoruz” dedi. Dodik geçen hafta sonu Macaristan Başbakanı ve Slovenya Başbakanı ile görüştü.

Bosna Hersek’te devam eden siyasi krizi görüşmek üzere başkent Saraybosna’ya gelen Escobar, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ve Sırp üyesi Milorad Dodik ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan Escobar, Dodik’in ayrılıkçı söylemleriyle büyüyen krize ilişkin, “Bosna Hersek’teki liderlerden duyacağınız tek şey burada savaş olmayacağıdır.” dedi. Dodik ve Sırp yetkililerin, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot etmeleri kararıyla başlayan ve Sırp lider Dodik’in Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesiyle büyüyen krizi değerlendiren Escobar, “Dodik ile oldukça verimli bir görüşme yaptık. Aldığı kararlardan dönme ihtimali yüksek. Ülkedeki siyasi kriz yatırımcıların gelişini de olumsuz etkiliyor.” ifadesini kullandı.

Komsic de ABD’nin Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’na aykırı hiçbir adımı kabul etmeyeceğini ifade ederek “Escobar, Bosna Hersek’te savaş olmayacağını söyledi. ABD, krizin suni olduğu görüşünde.” diye konuştu.

Dzaferovic de ABD’nin Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediğini belirterek bu gerilimlere en güzel cevabın Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyonu olacağını kaydetti.

Dodik: Müslüman bir ordu istemiyoruz

Bosna Hersek’te siyasi krize neden olan Dodik de görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkedeki çatışma söylemlerinin hiçbir dayanağı olmadığını söyleyerek Escobar’ı kendi siyasi seçenekleri ile 6 ayda hazırlamayı planladıkları mevzuata ilişkin bilgilendirdiğini belirtti. Bosna Hersek Ordusunda Sırp ve Hırvat asker kotalarının doldurulamadığını savunan Dodik, “Çünkü bu orduya tabi olmak istemiyorlar. Bizim isteğimiz asker sayısının düşürülmesi, zira Müslüman bir ordu istemiyoruz.” dedi.

Dodik, Dayton’a karşı çıkmak yerine antlaşmanın gereğine uygun hareket ettiklerini öne sürerek “sorgulayıcı” kararlara karşı olduklarını sözlerine ekledi.

Bu arada Dodik’in hafta sonu Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile görüşmesi de dikkati çekti.

Bosna Hersek’teki Sırp krizi

Dodik ve Sırp yetkililerin, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun 23 Temmuz’da soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot etmeleri kararıyla başlayan siyasi kriz, Sırp lider Dodik’in RS’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesiyle giderek büyümüştü.

Yüksek Temsilcilik Ofisinin (OHR) yürürlüğe koyduğu tüm yasal değişiklikleri inkar eden Dodik, savaşı sonlandıran Dayton Antlaşması’nın özüne dönülmezse ordu, yargı ve vergilendirme sistemlerinde radikal adımlar atacağını ileri sürmüştü.

Dodik, ulusal düzeyde yetkili Bosna Hersek İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumunun yetkilerini RS bünyesinde kurulacak yeni bir kuruma devretmeye ilişkin kanun teklifinin RS Meclisinde kabul edilmesini sağlamıştı. Entite düzeyinde kurulacak bir kurumun varlığı RS’nin “paralel” bir devlet hazırlığında olduğu şeklinde nitelendirilirken, Dodik’in bu ayrılıkçı söylemleri ve hareketleri Bosna Hersek’te yeniden savaş olur mu sorularını gündeme getirdi.

İzzetbegoviç’in Erdoğan’a ziyareti

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Bakir İzetbegoviç, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaştı.

Erdoğan ile 2 saat süren toplantıda birçok konuyu ele aldıklarını ifade eden İzetbegoviç, “Erdoğan’ın (Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic) Vucic ve (Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorard Dodik) Dodik ile iyi ilişkileri var. Erdoğan, çok güçlü ve iyi ilişkiler kuran bir lider. Bundan faydalanmamız lazım.” dedi.

İzetbegoviç, Balkan bölgesinden insanların göç etmesine neden olan sorunlar üretmek yerine Türkiye’nin desteklediği Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’ne odaklanmak gerektiğine işaret ederek, Türkiye’nin yardımcı olabileceği iyi işlerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İzetbegoviç, 2 Kasım’da Vahdettin Köşkü’nde Erdoğan ile görüşmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *