“İçinde yaşanan çevre” insan beynini etkiler iddiası

“İçinde yaşanan çevre” insan beynini etkiler iddiası

Amerikan Wisconsin Üniversitesi bilim adamları, “geri kalmış yerleşim yerlerinde” yaşayan insanların beyinlerinin demans bölgelerinde “küçülme” olduğunu, diğer grubun beyninde ise “küçülme” olmadığını ileri sürdüler.

ScienceDaily’nin haberine göre, Wisconsin Üniversitesinden bilim insanları, 601 kişiyle yapılan araştırmada yaşanılan çevrenin insan beyni üzerindeki etkilerini inceledi.

Bilim adamları, “geri kalmış yerleşim yerlerindeki” insanlarda beynin demans (bunama) ilişkili bölgelerinde “beyin küçülmesi” görürken, diğer grupta herhangi bir küçülme olmadığını öne sürdü. Araştırma kapsamında, Wisconsin eyaletinde ikamet eden 601 kişi 10 yıl süreyle takip edildiği belirtildi.

Bu kapsamda, söz konusu kişilerin beyninin demans ile bağlantılı kısımları belirli aralıklarla ölçülerek bu gruba hafıza testleri gibi bir dizi değerlendirme teknikleri uygulandığı anlatıldı.

Hastalığın tetikleyici faktörlerini bulmaya çalışıyorlar

Araştırmacılardan Amy J. H. Kind, demans tedavisi için kesin bir yöntem bulunmadığına işaret ederek hastalık ilerlemeden bazı tetikleyici faktörlerin belirlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Kind, insanların içerisinde yaşadığı sosyal, kültürel ve fiziksel koşulların “demans” ve “beyin küçülmesi” üzerinde etkili olduğuna dair tatmin edici kanıtlar elde ettiklerini savundu.

‘Geri kalmış yerde yaşayanlar’ vurgusu

Bulgularının geri kalmış yerleşim yerlerindeki insanların demans karşı daha savunmasız olduğuna işaret ettiğine atıfta bulunan Kind, bunda hava kirliliği, sağlık hizmetlerine erişim, stresli yaşam ve sağlıklı beslenmenin de rol oynadığını ileri sürdü.

Araştırma, Amerikan Nöroloji Akademisinin tıp dergisi Neurology’de yayımlandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *