Multiple CBDC Bridge projesine iki ülke daha katıldı

Multiple CBDC Bridge projesine iki ülke daha katıldı

Çin Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankasının, “Sınır ötesi ödemeler için dijital para projesi”ne (Multiple CBDC Bridge) katıldıkları bildirildi.

Merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) yapılan açıklamada, BIS ile Hong Kong ve Tayland Merkez Bankaları tarafından birlikte yürütülen sınır ötesi ödemeler için merkez bankası dijital para birimlerini kullanmayı öngören Multiple CBDC Bridge projesine, Çin Merkez Bankası Dijital Para Enstitüsü’nün katıldığı belirtildi.

Aynı projeye Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankasının da katıldığının aktarıldığı açıklamada, Multiple CBDC Bridge’nin hedefinin gerçek zamanlı sınır ötesi döviz ödemelerinin desteklenmesi konusunda Dağıtık Defter Teknolojisi’nin (Distributed Ledger Technology-DLT) yeteneklerinin araştırılması olduğu ifade edildi.

Çin kendi dijital para birimini test ediyor

Öte yandan, Çin Merkez Bankası’nın kendi yerel CBDC (Merkez Bankası dijital para birimi) projesi dünyada türünün en gelişmiş uygulamalarından birisi olmasıyla dikkati çekerken, banka dijital yuanın Shengzhen, Chengdu ve Hangzhou şehirlerinde denemelerini yapıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *