Etiyopya’da sivil katliamıyla ilgili hükümet yetkilileri gözaltına alındı

Etiyopya’da sivil katliamıyla ilgili hükümet yetkilileri gözaltına alındı

Etiyopya’nın batısındaki Benishangul Gumuz eyaletinde, silahlı grupların bir köye düzenledikleri saldırıda onlarca sivilin katledilmesiyle ilgili en az 5 hükümet yetkilisi gözaltına alındı.

Katliam bölgesine asker gönderildi

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, bölgede en kısa zamanda güvenliğin sağlanacağı ve sorumluların yakalanacağını açıkladı.

Ahmed, “Benishangul Gumuz’daki saldırı sonrası güvenliğin sağlanması amacıyla bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi.” dedi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı mesajı gönderen Ahmed, sivillere yönelik saldırıların insanlık dışı bir durum olduğunu belirtti.

Ahmed, “Düşmanlarımızın amacı cuntaya karşı zaferimizi dağıtmaktır ama başarılı olamayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Bazı hükümet yetkilileri gözaltına alındı

Eyalet basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, saldırıyla bağlantılı oldukları şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin, federal ve eyalet yönetiminde görevli oldukları bildirildi.

Etiyopya’nın batısındaki Benishangul Gumuz eyaletinde, silahlı gruplar bir köye düzenledikleri saldırıda onlarca sivili katletmişti.

Bazı yerel haber kaynakları da ölü sayısının 90’ın üzerinde olduğunu ifade etmişti.

Başbakandan “şiddet olaylarına son verme” sözü

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ziyaret ettiği Metekel’de, “bölgedeki etnik çatışmalara ve şiddet olaylarına son verme” sözü vermişti.

Hükümet, on binlerce kişinin yerinden olduğu ve son aylarda tırmanışa geçen bölgedeki çatışmalarda, teslim olmaları için ülkenin kuzeyinde askeri operasyon düzenlenen isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) parmağı olduğunu savunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *