Blackwater affı için Birleşmiş Milletler ne dedi?

Blackwater affı için Birleşmiş Milletler ne dedi?

Irak’ta 14 sivilin ölümüne sebep olmaktan suçlu bulunan Amerikan özel güvenlik şirketinin 4 görevlisinin ABD Başkanı tarafından affedilmesi karşısında Birleşmiş Milletler, bu kararın başkalarına cesaret vereceğini söyledi.

Önümüzdeki ay görevinden ayrılacak ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın 2016 başkanlık seçim sürecine müdahale ettiğine yönelik açılan soruşturmada suçunu kabul eden eski danışmanı George Papadopoulos’un yanı sıra 2007’de Irak’ta 14 sivilin ölümüne sebep olmaktan suçlu bulunan Amerikan özel güvenlik şirketinin dört görevlisi de dahil 15 kişiyi affetti. Birleşmiş Milletler, Trump’ı eleştirdi.

Blackwater güvenlik şirketinin dört eski çalışanı, Bağdat’taki Amerikan diplomatik konvoyuna eşlik ettiği sırada Nisur Meydanı’nda ateş açıp 14 sivilin ölümüne neden olmuş, Nicholas Slatten müebbet; Dustin Heard, Evan Liberty ve Paul Slough da 30’ar yıl hapis cezası almıştı.

BBC’nin haberine göre, BM İnsan Hakları Bürosu, bu affın, benzer suçları işleme konusunda başkalarına cesaret vereceğini ifade etti.

Meydanda hayatını kaybeden dokuz yaşındaki erkek çocuğunun babası, “Trump hayatımı yeniden yıktı” sözleriyle tepki gösterdi.

Irak hükümeti ise konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

Nisur Meydanı’nda ne olmuştu?

16 Eylül 2007’de ağır zırhlı araçlarla meydandan geçmekte olan Amerikan personelini korumak üzere Blackwater özel güvenlik şirketi 19 kişi görevlendirmişti.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, korunaklı Yeşil Bölge’ye bitişik ve yoğun geçişlerin bulunduğu bir kavşakta yer alan Nisur Meydanı’nda öğle saatinde görevlilerden birçoğu ateş açtı.

10 erkek, iki kadın ve 9 ve 11 yaşlarında iki erkek çocuğunun da aralarında olduğu en az 14 kişi olay yerinde öldü. Iraklı yetkililer ise ölenlerin sayısını 17 olarak açıkladı.

ABD savcılığı, Slatten’ın herhangi bir provokasyon olmaksızın ateş açan ilk kişi olduğunu belirledi. Güvenlik görevlileri, yanlışlıkla saldırıya uğradıklarını sandıklarını söyledi.

Uluslararası arenada büyük tepki alan olay, ABD ile Irak arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu.

BBC dış haberler editörü John Simpson, Nisur Meydanı olayının Iraklılar üzerinde büyük etki yarattığını ve bunun günümüzde dek devam ettiğini belirtiyor.

Simpson, “Trump olayla ilgili dört kişiyi affetmekle olayın yol açtığı kin ve nefreti yeniden tetikledi” diyor.

Olayda hayatını kaybeden 20 yaşındaki tıp öğrencisi Ahmad el Rubaie’nin eski sınıf arkadaşı AFP haber ajansına konuştuğunda, Trump’ın affının Iraklılar için sürpriz olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Amerikalılar biz Iraklıları hiç kendileriyle eşit görmediler. Onlar için bizim kanımız sudan daha ucuz; adalet ve hesap sorma talebimiz ise baş ağrısından ibaret.”

Trump, eski danışmanı Papadopoulos’u da affetti

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı George Papadopoulos, Rusya’nın başkanlık seçim sürecine müdahale ettiğine yönelik açılan soruşturma kapsamında hapis cezasına çarptırılmıştı.

ABD başkanları geleneksel olarak görev sürelerinin tamamlanmasına az bir süre kala bazı kişileri affedebiliyor.

Trump, Rusya’nın 2016 başkanlık seçim sürecine müdahalesine yönelik açılan soruşturmada suçunu kabul eden eski danışmanı George Papadopoulos’u affetti.

Rusya soruşturmasında tutuklanan ilk eski Trump danışmanı olan Papadopoulos, Twitter’da yaptığı paylaşımda Trump’a teşekkür etti ve ekledi: “Bu benim ve ailem için dünyalara bedel!”

Trump, Rusya’nın en zengin kişilerinden German Khan’ın damadı olan ve eski danışmanı Rick Gates ile iletişimi konusunda soruşturmacılara yalan söylediği gerekçesiyle 30 gün hapis cezası alan Hollandalı avukat Alex van der Zwaan’ı da af listesine dahil etti.

Beyaz Saray tarafından açıklanan aflarda Trump, toplamda 15 kişiyi affetti.

Soruşturmada hüküm giyen ilk iki kişiydi

Trump’ın eski danışmanı Papadopoulos, Rusya’nın 2016’daki başkanlık seçim sürecine müdahale ettiğine yönelik açılan soruşturma kapsamında 14 gün hapis, 200 saat toplum hizmeti ve 9 bin 500 dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Ekim 2018’de suçunu kabul eden 33 yaşındaki Papadopoulos, Rus hükümeti ile bağlantılı bazı aracı kişilerle yaptığı görüşmelerin zamanlaması konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan söylemekle suçlanıyordu.

Papadopoulos, Özel Savcı Robert Mueller’in açtığı soruşturma kapsamında suçunu kabul edip anlaşma yoluna giden ilk kişi olmuştu.

Ayrıca Papadopoulos, Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ile birlikte çalışan ve aynı soruşturmada hapis cezası alan avukat Alex van der Zwaan’ın ardından hüküm giyen ikinci kişiydi.

Mueller, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerini Trump lehine etkilemek amacıyla kampanya sürecine müdahale ettiği yönündeki iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütmüştü.

Trump ise bu iddiaları reddetmiş ve soruşturmayı “cadı avı” olarak nitelendirmişti.

‘Aflar, Mueller’in yanlışını düzeltmeye yardımcı oluyor’

Beyaz Saray tarafından aflara ilişkin yapılan açıklamada ise “Kararları, Mueller ve ekibinin bunca insana yaptığı yanlışı düzeltmeye yardımcı oluyor” denildi.

Trump, geçtiğimiz ay Rusya soruşturması sırasında FBI’a yalan söylediği için iki kez suçunu kabul eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’i de affetmişti.

Flynn’e uygulanan af, Demokratlar tarafından kınanmıştı.

Demokrat Parti’de bu hamleyi kınayanların başında ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komistesi Başkanı Jerrold Nadler yer almıştı. Nadler, “Bu af hak edilmemiştir, prensipsizdir ve Trump’ın gittikçe kötüleşen mirasına eklenen bir diğer lekedir” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Cumhuriyetçiler de affedildi

New York’un Cumhuriyetçi Meclis Üyesi Chris Collins ve iki eski Cumhuriyetçi daha af listesinde yer aldı. 70 yaşındaki Collins, güçlü bir Trump taraftarı olarak tanınıyordu.

Trump, kampanya fonlarını kişisel çıkarı için kullanmakla suçlanan Cumhuriyetçi Meclis Üyesi Duncan Hunter hakkında da tam af kararı verdi. Hunter’a yöneltilen suçlama, beş yıla kadar hapis cezasını öngörüyordu.

Başkan Trump, 2018 yılında yardım fonlarını kötüye kullanmaktan mahkum olan 64 yaşındaki Teksaslı eski Cumhuriyetçi Meclis Üyesi Steve Stockman’ın kalan hapis cezasını hafifletti.

Beyaz Saray, Stockman’ın 10 yıllık hapis cezasının 2 yılını cezaevinde geçirdiğini ve kalan cezasını denetimli serbestlik olarak geçireceğini duyurdu. Stockman, 1 milyon dolardan fazla da bir tazminat ödemekle yükümlü olacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *