Şebiarus Töreni’nde Kur’an’ın Türkçe okunmasına tepki

Şebiarus Töreni’nde Kur’an’ın Türkçe okunmasına tepki

Fahrettin Altun, Şebiarus töreninde Kur’an’ın Türkçe okunmasına tepki göstererek, “İslam’ın kaideleri ‘hoşgörü’ kelimesi altında içi boşaltılacak değerler değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından mesajında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen Şebiarus Töreni’nde Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okunmasına tepki gösterdi.

‘Türkiye, hoşgörü ve demokrasi diyarına dönüştürüldü’

Türkiye’nin yaşamış olduğu onca badireye, inanç hürriyetine getirilen onca engelleme ve kısıtlamaya rağmen, bu toprakların değerlerine inanmış kadrolar tarafından uzun yıllar süren meşakkatli mücadelenin ardından yeniden hoşgörü ve demokrasi diyarına dönüştürüldüğünü belirten Fahrettin Altun, şunları söyledi:

‘Sönmeyen kandil Mevlana’

“Hoşgörü denildiği zaman akla ilk gelen bu toprakların sönmeyen kandili Hazreti Mevlana’nın vuslat gecesinde, ne yazık ki bizlere geçmişin kötü hatıralarını yeniden hatırlatacak kahredici bir olay vuku bulmuş, Kur’an’ı Azim’e ve Hz. Mevlana’ya büyük bir saygısızlık yapılmıştır. İlahi kelamı nüzuluna aykırı bir biçimde, özünden koparırcasına, sözde sema gösterisi eşliğinde Türkçe okumak ‘hoşgörü’ kelimesiyle ifade edilecek bir olay değildir.

‘Hoşgörü, her inancı kabul etmek, saygı duymaktır’

Hoşgörü, her inancı özü ve şekli itibarıyla olduğu gibi kabul etmek ve saygı duymaktır. İslam, özü ve şekliyle bir bütündür. İslam’ın kaideleri ‘hoşgörü’ kelimesi altında içi boşaltılacak değerler değildir. Bu saygısızlığa sessiz kalamayız. Bu saygısızlığın hangi hesaplarla yapıldığını çok iyi biliyoruz. Despotik, baskıcı, yasakçı ve her türlü değerin silindiği karanlık geçmişlerini özleyenlere açıkça söylüyoruz, Türkiye ne pahasına olursa olsun özlemini çektiğiniz o karanlık günlere hiçbir zaman dönmeyecektir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *