Ezher’den, İhvan’a katılımı yasaklayan fetva

Ezher’den, İhvan’a katılımı yasaklayan fetva

El-Ezher ilk kez, Mısır yönetimi tarafından resmi olarak “terörist bir grup” olarak sınıflandırılan İhvan’a (Müslüman Kardeşler) katılımı yasaklayan bir fetva çıkardı.

El-Ezher Uluslararası Elektronik Fetva Merkezi tarafından yayınlanan fetvada ayrıntılı bir şekilde kanıtlarla ispat edilerek İhvan örgütü ve diğer terör örgütlerine katılmanın “şer’i olarak yasak” olduğu öne sürüldü.

Şarku’l Avsat’ın aktardığı haberde, El-Ezher’in fetvasına göre “Allah kullarına doğru yolda yürümelerini ve insanı hak yolu izlemekten alıkoyan her yoldan uzak durmalarını emretmiştir.” dediği belirtildi.

Mısır yönetimi 2014’te ‘terörist’ ilan etmişti

Mısırlı otoriteler 2014 yılının kasım ayından beri İhvan’ı “terör örgütü” olarak sınıflandırıyor. Örgüte mensup olan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından örgütün yüzlerce unsuru ve lideri şiddet eylemlerine azmettirme ya da bizzat gerçekleştirmekle suçlanıp yargılanmaya başladı.

Suudi alimler konseyi ve BAE fetva konseyi de fetva vermişti

El-Ezher’in fetvası Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi’nin tutumu ile uyum içerisinde geldi. Nitekim konsey geçtiğimiz kasım ayının ortasında İhvan’ın, İslam’ın yaklaşımını temsil etmeyen, partizan hedeflerinin peşinde koşan, din kisvesi altında hareket eden ve ayrılığı, fitneyi, şiddeti ve terörizmi körükleyen bir terör örgütü” olduğunu duyurarak bu gruba mensup olanlara ya da sempati besleyenlere karşı uyarıda bulunmuştu. Bu tutum aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Fetva Konseyi tarafından da destekleniyor.

El-Ezher’in fetvasında şu ifadeler yer alıyor:

“Allah’ın kitabı ile resulünün sünnetlerine tutunup bu ikisini şeriatın makasıdlarına ve söylem içtimasının temellerine göre kavramak ve safları birleştirip fitne ve buna sebep olan şeylerden uzak durmak Allah’ın rızasını kazanmanın tek yoludur. Kamu, özel, küçük ve büyük herkesin nezdinde bu grupların bazı metinleri karalamak, bunları bağlamlarından kopararak hedeflerini ya da siyasi emellerini gerçekleştirmek için kullanmak, tek bir vatanın evlatları ve hatta tüm insanlığın arasına fitne ve nifak tohumları ekerek yeryüzünde fesat çıkarmak ve toplumları kafirlikle ya da başka şeylerle suçlamakla ne yaptıkları anlaşıldı. Şeytan, onlara yaptıkları şeyi güzel göstererek Allah’ın yolundan saptırdı.”

El-Ezher fetvasının sonunda “Yukarıda sözü edilen şeyler ile bu gruplara katılmak yasaklanmıştır ve sunulan kanıtlardan hareketle bu gibi aşırılık yanlısı gruplara mensup olmak şer’i olarak haramdır” ifadelerini kullandı.

Mısır İslam İşleri Konseyi üyesi el-Cundi: İslam dünyası bu fetvayı bekliyordu

El-Ezher’in fetvasına ilişkin yorum yapan Mısır İslam İşleri Yüksek Konseyi üyesi Halid el-Cundi tüm İslam dünyasının bu fetvayı “beklediğini” ifade etti.

Cundi dün televizyonda yaptığı açıklamalarda “El-Ezher aşırılık yanlısı gruplara katılma hakkında ilk kez konuşuyor” ifadelerini kullandı.

Cezaevinde ‘toplu işkence’ iddiaları

Diğer taraftan Mısırlı yetkililer hapishanelerden birinde “toplu bir ceza” uygulandığına yönelik iddialara yanıt vererek bu tür haberlerin “gerçeklikten uzak” olduğunu ve bu söylentinin arkasında İhvan örgütünün bulunduğunu öne sürdü.

Bir güvenlik kaynağı Mısır İçişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasından aktarılan açıklamalarında “Hapishanelerden birinde toplu ceza uygulandığına yönelik terör örgütü İhvan grubu ve ona bağlı diğer örgütler tarafından ortaya atılan iddiaları reddediyorum” ifadelerini kullandı. Mısır kaynaklı bu haberlerin “doğruluktan tamamen uzak olduğunu” savunarak, iddiaların “İhvan terör örgütünün kamuoyunu kışkırtma amacıyla yalan ve söylenti yayma yaklaşımı” çerçevesinde geldiğini öne sürdü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, kasım ayının ortasından beri Mısır’daki Akrep Cezaevinde “toplu işkence” yapıldığına ilişkin birkaç gün önce bir rapor yayınladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *