Sri Lanka’nın krematoryum kararına tepkiler

Sri Lanka’nın krematoryum kararına tepkiler

Sri Lanka’da korona nedeniyle ölenlerin cenazelerinin zorunlu olarak yakılması uygulaması, ülkedeki Müslümanlar ve Hıristiyanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Müslümanlar tepkili

Sivil toplum kuruluşları ve azınlıklar Müslümanların cenazelerinin yakılmasına ilişkin Yüksek Mahkeme’ye itirazlarını iletti. Ancak Yüksek Mahkeme, herhangi bir gerekçe göstermeden itirazları reddetti.

StraitTimes’ın haberine göre Sri Lanka’da Müslüman aileler, bu uygulamayı akrabalarının cenazelerini almayarak protesto etti. Sri Lankalı bir sağlık görevlisi, Müslüman ailelerin cenazelerini İslam’a uygun biçimde defnetmek istediklerini ve bu nedenle yaklaşık 10 gündür 19 cesedin sahipsiz olarak morgda beklediğini açıkladı.

Sri Lanka Müslüman Konseyi ülkede Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin çoğunlukla Müslüman olduğunu açıkladı.

Sri Lankalı Müslümanlar, geçen hafta Kovid-19’dan vefat eden 20 günlük bebeğin cesedinin yakılması üzerine, ülke genelinde zorunlu krematoryum uygulamasına karşı protesto başlatmıştı.

Yüksek mahkeme itirazları reddetti

Sri Lanka’da nisan ayında Kovid-19 kaynaklı ölümlerde cesetlerin yakılması zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Sri Lanka Sağlık Bakanlığı, salgından ölenlerin gömülmesinin, virüsü çevreye yayabileceğini öne sürerek, virüsten yaşamını yitirenlerin cesetlerinin din ayrımı gözetmeden krematoryumlarda yakılacağını açıklamıştı.

Eastern Eye sitesinin haberinde de ülkede Kovid-19’dan hayatını kaybeden 19 Müslümanın cenazesinin yakılmasına karşı yapılan itirazların reddedildiği belirtildi. Sri Lanka polisi 5 cenazenin önceki gün yakıldığını aktardı.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşları ve azınlıklar, Müslümanların cenazelerinin yakılmaması için 12 dilekçeyle Yüksek Mahkemeye itirazlarını iletmiş fakat Yüksek Mahkeme, herhangi bir gerekçe göstermeden itirazları reddetmişti.

Hıristiyanlardan tepki

Sri Lanka’da Hristiyan din adamları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin cesetlerinin din hassasiyeti gözetilmeden zorla krematoryumlarda yakılmasını protesto etti. Başkent Kolombo’da Kovid-19 yüzünden ölen çoğu kişinin cesetlerinin yakıldığı Borella Krematoryumu’nun önünde toplanan Katolik, Anglikan ve Metodist kiliselerine mensup rahipler, zorunlu uygulamaya tepki göstermek için binanın çitlerine beyaz kurdele bağladı.

Protestoya katılan ve eyleme ilişkin sosyal medya paylaşımı yapan Sri Lanka’nın eski Toplumsal Kalkınma Bakanı ve Milletvekili Seyid Ali Zahir Mevlana, “İhtiyacımız olan dayanışma budur. Saygıdeğer din adamlarına değerli destekleri için teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler’den Sri Lanka’ya ‘kararı gözden geçir’ çağrısı

Birleşmiş Milletler’in Colombo’daki Koordinatörü Hanaa Singer, Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa’ya gönderdiği mektupta, Sri Lanka hükümetini Kovid-19 salgınıyla ilgili bu tür kararları gözden geçirmeye çağırdı. Sri Lanka Müslüman Konseyi de ülkede Kovid-19 kaynaklı hayatını kaybeden kişilerin çoğunlukla Müslüman olduğunu açıkladı.

Güney Afrika Müslümanlarından tepki

Güney Afrika Birleşmiş Ulema Konseyi Temsilciliği (UUCSA), Güney Afrika Dışişleri Bakanlığına gönderdiği mektupta, Sri Lanka’da Müslümanların cenazelerinin yakılmasının durdurulması için bu ülkeye baskı uygulanmasını istedi.

İslam’da cenazelerin yakılmasının yasak olduğuna işaret edilen talepte, bu adımın Müslümanların kutsallarına saygısızlık olduğunun altı çizildi.

Bakanlığa gönderilen mektuba Güney Afrika Müslüman Birliği, Awkaf Vakfı ve Müslüman Avukatlar Derneği gibi kuruluşlar da destek verdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *