İspanya’da 20 yıldır tartışılan ötanazi resmileşiyor

İspanya’da 20 yıldır tartışılan ötanazi resmileşiyor

Pedro Sanchez’in başbakanlığındaki sol koalisyon hükümetinin İspanya parlamentosuna sunduğu ötanazi yasası, alt kanat mecliste kabul edilip üst kanat senatoya gönderildi. Zihinsel engellileri kısırlaştırma işlemine de son verildi.

Koyu Katolik kanadın güçlü olduğu İspanya’da 20 yılı aşkın süredir tartışılan ötanazi yasa tasarısı, solcu hükümet tarafından parlamentoya sunuldu.

Sputnik’in haberine göre, Meclis’te 138’e karşı 198 oyla kabul edilen yasa tasarısının senatodan da onay alması halinde 2021 ilkbaharında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ötanazi için İspanyol vatandaşı ve 18 yaşından büyük olmak şartları getiren yasaya göre, tedavisi mümkün olmayan, fiziksel veya zihinsel büyük acıya maruz kalan çaresiz hastalıklara yakalananlar kendi istekleriyle bunu talep edebilecek.

Ötanazinin yasal olduğu 6. ülke olacak

İspanya böylece Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Kanada ve Avustralya’nın ardından ötanaziyi yasallaştıran 6. ülke olma yolunda resmen adım attı.

Başbakanı Pedro Sanchez, meclisin verdiği kararla ilgili “Ülke için büyük bir toplumsal kazanım. Özgürlükte, medeni haklarda ve onurda ilerliyoruz” tweetini attı.

Zihinsel engellilerin kısırlaştırılması

Daha çok Nazizmle özdeşleştirilen insan neslinin ıslahına yönelik devletin doğumlara müdahale ettiği öjenik uygulamasına nihayet İspanya’da son verildi. İspanya hükümeti, zihinsel engelli yurttaşların iradeleri hilafına zorla kısırlaştırılması uygulamasını resmen bitirdi. Ancak bu uygulama, ABD’nin pek çok eyaletinde hala yasal.

İspanya’da artık zihinsel engelli kişilerin istemedikleri halde zorla kısırlaştırılması uygulaması son buldu. Pedro Sanchez’in başbakanlığındaki solcu hükümetin Resmi Gazete’de yayımladığı yeni yasal düzenlemede zihinsel engellilerin zorla kısırlaştırılmasının bittiği ilan edildi.

Düzenlemeyle ilgili açıklamasında “İspanya’da son on yılda 1000’den fazla kişi zorla kısırlaştırıldı, bunların çoğu kadındı” diyen hükümet, artık yasadışı hale gelen uygulamanın insan hakları bakımından vahim bir anormallik teşkil etmiş olduğunu belirtti.

İspanya Engelli Kişilerin Temsilcileri Komisyonu (CERMI) da ‘İspanyol yasalarının izin verdiği en zarar verici insan hakları ihlallerinden birinin sona erdiği’ açıklamasını yaptı.

ABD’de birçok eyalette yürürlükte

20. yüzyıla girilirken ABD’deki ilerlemeciler tarafından desteklenen öjenik hareketine Carnegie Enstitütüsü ve Rockefeller Vakfı büyük şirketlerle bağlantılı kurumlar mali destek veriyordu. 1906’da ‘kahvaltı gevreği kralı’ John Harvey Kellogg, öjenik hareketi anaakıma taşıyabilmek için Michigan eyaletinde Irk Islahı Vakfı’nı kurdu. Bir yıl sonra dünyanın ilk zorla kısırlaştırma yasasını çıkaran Indiana’yı 31 eyalet örnek alıp takip etti. 1927’de Buck’a karşı Bell diye bilinen davada Federal Yüksek Mahkeme, Virginia eyaletinde üremeye uygun bulunmayanların zorla kısırlaştırılmasına izin veren yasayı onayladı. Tüm bunların sonucunda 1970’lerin ortasında dek ABD’de 60 binden fazla kişi kendi iradeleri hilafına zorla kısırlaştırıldı.

1927 tarihli karar o zamandan beri asla bozulmadığından, en az 8 eyaletin yasalarında zorla kısırlaştırma yer almaya devam ediyor. Bunlar arasında Kaliforniya, Kuzey Carolina, Oregon, Pennsylvania, Vermont, Washington var. Columbia Bölgesi’nde  2007 yılında bir temyiz mahkemesi, doktorun hastanın en yüksek çıkarlarına olduğuna karar vermesi halinde kısırlaştırma yoluna gidebileceğine dair kararı onayladı.

ABD’de Indiana’nın 1907’de ilk kısırlaştırma yasasını çıkarmasından beri uygulamanın şoke edici şekilde istismar edildiği vakalar kayıtlara geçti. Kaliforniya’da bir kadın cezaevinde 1997-2013 arasında 1400 mahkum kısırlaştırıldı. Cezaevlerinde kısırlaştırma zorunluluğu bulunmamasına karşın, genelde baskı altındaki mahkumlara zorla dayatılıyor. 2017’de Tennessee’de bir yargıç mahkumlara vazektomi ya da çok uzun süre etkili doğum kontrol implantlarını kabul etmeleri karşılığı hapis cezasından 30 gün düşürmeyi teklif etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *