Erdoğan: Sağlık için gerekeni yapar aşı olurum

Erdoğan: Sağlık için gerekeni yapar aşı olurum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta Şeyh İkrime Sabri’nin kıldırdığı cuma namazını Ayasofya’da kıldı. Namaz çıkışı muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da Türk çiftin geliştirdiği aşının İngiltere’de onaylandığının anımsatılarak, Türkiye’nin bu aşıyı tercih edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de aşı tercihinde çeşitlilik olduğunu söyledi. Almanya’da aşıyı geliştiren Türk Doktor Uğur Şahin ile bizzat görüştüğünü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da görüşme gerçekleştirdiğini kaydeden Erdoğan, Çin ve Rusya ile de aşı görüşmelerinin yapıldığını aktardı.

‘Aşı olmam konusunda bir sıkıntı yok’

Erdoğan, “Şahsen benim de aşı olma konusunda herhangi bir sıkıntım söz konusu değil, çünkü burada sağlık söz konusudur, sağlığın söz konusu olduğu yerde tabi ki bizler de sağlığımızı korumak için ne gerekiyorsa bunu yapmak durumundayız. Hele hele kovid noktasında ülkede tüm vatandaşlarımıza örnek olma noktasından bir defa böyle bir adımı atmamız gerekiyor. Temennimiz, bir an önce bu tedavi yollarıyla vatandaşlarımızı bu beladan kurtarmaktır” açıklamasında bulundu.

‘Macron tabi Fransa’nın başına beladır’

Bir gazetecinin, Fransa’nın Minsk Grubu’nda bulunduğunu anımsatarak, Fransa Ulusal Meclisi’nin hükûmete, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanıması çağrısında bulunan kararı onaylamasına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Her şeyden önce Minsk Grubu bir arabulucu gruptur, arabulucu olan bir grubun kalkıp da bağlayıcılığı olmayan böyle bir yola tevessül etmiş olması manidardır. Yani Fransa’nın bir defa arabulucu hüviyeti bu saatten itibaren zaten kaybolmuştur. Niye? Sen arabulucusun, öbür tarafta arabuluculuk yaptığın yerle alakalı kendi meclisinde; tabi bu meclisin bir defa devlete bir tavsiye kararıdır aynı zamanda. Fakat Macron tabi Fransa’nın başına beladır, Macron’la Fransa aslında çok çok tehlikeli bir dönemi yaşıyor. Temennim odur ki, bir an önce Macron belasından Fransa kurtulsun, aksi takdirde Sarı Yelekliler’den kurtulamayacak. Bu Sarı Yelekliler daha sonra kırmızı yeleklilere dönüşebilir, böyle bir belayla karşı karşıya. Ve şu anda kendileri yönetim olarak ne tür bir karar alacaklar, onu da göreceğiz. Nitekim bakanlar içerisinden de zaten şu anda olumsuz karar alanlar var biliyorsunuz.”

‘Çok seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler’

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Fransızlara bir tavsiyesi olduğunu anımsatarak, “Ne dedi? Ermenileri bu kadar seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler dedi. Aynı tavsiyede ben de bulunuyorum, çok seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler, olay bu kadar basit” ifadelerini kullandı.

“Karabağ Azerbaycanlı kardeşlerimizin topraklarıdır” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı, bu toprakların 28 yıldır işgal altında olduğunu ABD’nin, Rusya’nın ve Fransa’nın da kabul ettiğini ancak son dönemde Fransa’nın farklı yollarla tevessül ettiğini söyledi.

Erdoğan, “Tabi göbeğini bizzat Azeri kardeşlerimiz kendileri kestiler ve şu andaki duruma gelindi, hayırlı olsun diyoruz. Ve Salı günü nasip olursa ben de oradaki törenlere inşallah eşimle beraber katılacağım” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *