Koşer mutfağı Dubai’ye geldi

Koşer mutfağı Dubai’ye geldi

İşgalci İsrail ile ilişkileri normalleşme adı altında bir anlaşma imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) turistik kenti Dubai’ye çok sayıda Yahudi ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Dubai’de bazı restoranlar, Yahudi dinine ait beslenme kurallarına uygun koşer mutfağı sunmaya hazırlanıyor.

Euronews’ten James O’Hagan’ın haberi

Dünyanın en yüksek binası olan Burc Halife’nin eteğinde, Dubai’in ilk koşer restoranı olan Armani/KAF kapıları açtı. Euronews muhabiri James O’Hagen, restoranın şefi Fabien Fayolle ile görüştü, birlikte koşer yemeği hazırladılar.

Fayolle, İtalyan mutfağına has aracininin nasıl yapıldığı tarif ederken koşer yemeklerin hazırlamasıyla ilgili bazı kurallardan bahsetti.

Haham, akıllı telefon ile fırını uzaktan yakıyor

Fayolle, bir yemeğin koşer olması için onu pişirecek olan ateş, ocak veya fırının bir haham tarafından yakılması gerekiğini söylüyor:

“Biz akıllı bir fırın kullanıyoruz. Beraber çalıştığımız haham, telefon uygulaması sayesinde uzaktan fırını yakıyor. Ona bir mesaj atıyoruz o da telefonuyla fırını aktifleştiriyor.”

Fransız şef, koşer yemeğinin bir başka önemli kuralına değiniyor: “Yahudiler aynı anda hep et hem de süt ürünlerini tüketemez, bu yüzden yemeklerde bu ürünlerin ayrılması gerekiyor.”

Koşer sertifikası neleri kapsıyor?

Programa katılan BAE Hahamı Levi Duchman de koşer sertifikasının neleri kapsadığını anlattı: “Koşer sertifikası, yemeklerde kullanılan malzemelerden, yemeği hazırlama ve pişirme işlemine kadar her şeyi kapsıyor. Yemeğin koşer olması için bütün bu kurallara riayet edilmesi gerekiyor. Bu restoran da Glatt Kosher, yani elde edebilecek en yüksek koşer sertifikasına sahip.”

Levi Duchman ayrıca BAE’ye ilk kez koşer et ithal ettiklerini duyurdu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *