Soylu: İstanbul depremi beka sorunu yaratır

Soylu: İstanbul depremi beka sorunu yaratır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Türkiye’nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir.”

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerini aktardı. Soylu, beklenen İstanbul depreminin ‘Türkiye’nin ulusal bağımsızlığını tehdit ettiğini belirterek, “Türkiye’nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir” diyor.

Serpil Yılmaz, Soylu’nun sözlerini aktardıktan sonra Haiti örneğini verdi:

““Büyük depremlerin beka sorununa yol açtığına” dair verilen örneklerin başında, 2010’da 360 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Karayip Denizi ada ülkelerinden Haiti gelir.

1 milyon kişiyi evsiz bırakan bu depremden sonra, Amerika burnunun dibindeki Haiti’ye “insani yardım” bahanesi ile girmişti, bir daha da çıkmadı…

Yaklaşık 11.2 milyon nüfuslu yoksul Haiti’de işbaşında olan Amerikancı yönetim, yolsuzluklara batmış durumda.

Depremden sonra geçen 10 yılda ülkede ekonomi ithalata bağımlı hale geldi, kişi başına milli geliri 1000 dolara ulaşamadı.”

‘Depremle mücadele romantik bir iş değildir’

Serpil Yılmaz, deprem konusunda Süleyman Soylu’nun ‘eleştirileri hak etmedik’ sözlerine de yazısında yer verdi:

“Hastanede süren Covid tedavisini tamamlayıp 5 Kasım günü evine dönen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mesaisine sanırım bana açtığı telefonla başladı… 114 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan İzmir depreminde sergilenen “yönetişim” kargaşasına yönelttiğim eleştirileri hak etmediklerini söylüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin Rızabey Apartmanı’nın enkazına tırmanıp, göçük altında geçirdiği her saniyesi kıymetli Buse‘yi meşgul eden telefon görüşmesi yapmasını hatırlatınca, “2.5 yıldır emek veriyoruz, yazık ediyorsunuz; bizi işimizle, tutumumuzla değerlendirin. İzmir’de AFAD 26 çalışma grubu kurdu. Depremle mücadele romantik bir iş değildir” diyor…”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *