İslami Cihad’dan, “Türkiye, İslam dünyasını temsil ediyor” açıklaması

İslami Cihad’dan, “Türkiye, İslam dünyasını temsil ediyor” açıklaması

Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, “Türkiye, Batı ırkçılığıyla yüzleşmede İslam dünyasını temsil ediyor ve Türkiye Müslümanların canlı vicdanıdır.” ifadesini kullandı.

Davud Şihab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron hakkındaki açıklamasından Avrupa Birliği‘nin (AB) rahatsızlık duymasını esefle karşıladıklarını söyledi.

Fikir ve ifade özgürlüğüyle övünen AB’nin bu tavrının Birliğin çifte standartlarını yansıttığını dile getiren Şihab, “Türkiye, Batı ırkçılığıyla yüzleşmede İslam dünyasını temsil ediyor ve Türkiye Müslümanların canlı vicdanıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, Erdoğan’ın Macron hakkındaki sözlerinin kabul edilemez olduğunu söylemişti

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Twitter’dan yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Macron hakkındaki açıklamasının kabul edilemez olduğunu ifade etmişti.

Fransa’da Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanması ve Cumhurbaşkanı Macron’un bunları yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemesi tepkilere yol açmıştı.

Erdoğan Macron’a ‘öncelikle akli noktada kontrol’ demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Macron’un sözlerine tepkisini, “Ülkesindeki milyonlarca farklı inanç mensubuna böyle davranan bir devlet başkanına ne denilebilir, öncelikle akli noktada kontrol.” ifadesiyle göstermişti.

Bunun üzerine Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransız Cumhurbaşkanı Macron hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirtilmişti. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro istişarelerde bulunmak üzere ülkesine çağrılmıştı.

Başta Filistin, Kuveyt, Pakistan, Lübnan, Libya ve Katar olmak üzere İslam dünyasında Macron’a ve Fransa’ya tepkiler sürüyor.

Filistinliler Fransa’ya tepki olarak Türk bayrağı taşıdı

Filistin’de, İslam’a ve Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasına tepki olarak Gazze’de düzenlenen gösterilerde Türk bayrağı taşındı, Macron’un posterleri yakıldı.

Gazze’de düzenlenen gösteriye katılan yüzlerce Filistinli, Macron’un açıklamalarını reddettiklerini belirtti. Göstericiler, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterlerini ve Türk bayrakları taşıdı.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinin batısındaki Naleyn beldesinde bir araya gelen Filistinliler de “Peygamberimiz kırmızı çizgidir. Anam babam sana feda ey Resul. Fransa terörist ve ırkçı bir devlettir.” yazılı pankartlar açtılar.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *