İsveç’te tecavüz oranlarının yüksekliğine rakamsal savunma!

İsveç’te tecavüz oranlarının yüksekliğine rakamsal savunma!

İsveç Ulusal Suçları Önleme Konseyi (BRA), Avrupa’da nüfusuna oranla en fazla tecavüz vakalarının görüldüğü ülkelerden birinin neden İsveç olduğunu araştırdı.

Euronews’un haberine göre, araştırma sonrası yayımlanan rapor, tecavüz vakalarının farklı şekilde istatistiklere geçmesinin bu durumun nedenlerinden biri olabileceğine dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat verilerine göre 2013 ile 2017 yılları arasında Avrupa’da en çok tecavüz vakasının görüldüğü ülkeler arasında İsveç ve İngiltere bulunuyor.

Bu veriler İsveç’te yaşayan kadınların Avrupa’nın diğer ülkelerine oranla kendilerini daha güvensiz hissetmesine neden olabiliyor. BRA’ya göre, ülkelerin paylaştığı veriler aslında karşılaştırma yapmak için uygun değil.

‘Oranları etkileyen 3 faktör var’

Raporda İsveç’teki yüksek tecavüz oranlarının üç sebebi olabileceği belirtiliyor.

Bunlardan birincisi “tecavüz” suçunun tanımı. İsveç’te iki tarafın da razı olmadığı tüm cinsel ilişkiler ve cinsel şiddet olayları tecavüz kategorisinde sınıflandırılıyor.

BRA’ya göre 2016 yılındaki tüm tecavüz vakalarının yüzde 40’ı şiddet içermiyor. Örneğin İspanya’da 2020 yılına kadar şiddet içermeyen eylemler tecavüz olarak değerlendirilmiyordu.

İsveç ayrıca, tekrar eden cinsel tecavüz olaylarının her birini ayrı birer vaka olarak istatistiklere yansıtıyor. Örneğin Malmö kentinde 2019 yılında kaydedilen tecavüz vakalarının 140’ı aynı iki kişi arasındaki tek bir dosyada geçiyor.

Üçüncü bir etken de İsveç’te polise şikayet edilen tüm tecavüz vakalarının istatistiklere yansıtılması. Başka ülkelerde şikayetlerin istatistiklere yansıması için soruşturmanın tamamlanması ve bu yönde bir sonuca ulaşılması gerekebiliyor.

Almanya’ya göre hesaplanırsa dörtte birine düşüyor

Araştırmacılar bu faktörlerin etkisini göstermek için Almanya’daki kanunlara göre tanımlandığı durumda İsveç’teki tecavüz vakalarının yüz bin kişi başına 64’ten 15’e düştüğünü gösterdi.

Bu sayı, Almanya’daki yüz bin kişi başına ortalama 10 tecavüz vakasının üstünde olsa da Avrupa ortalamasına yakın bulunuyor.

Çalışmayı yürütenler ayrıca kadınların da yaşadıkları tecavüz olaylarını bildirme konusunda ülkeden ülkeye değişiklik olabileceğine “adalete güven” etkisinin bu sayıları değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

BRA, hazırladığı rapor sayesinde farklı ülkelerdeki istatistiklerin karşılaştırılırken değişik faktörlere dikkat edilmesi gerektiğine değiniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *