Hatay’daki yangınlarda “çok ciddi kasıt şüphesi” var

Hatay’daki yangınlarda “çok ciddi kasıt şüphesi” var

Hatay’da, iki gün önce başlayan ve dün kontrol altına alınan orman yangınında soğutma çalışmaları devam ederken, Bakan Pakdemirli 4 kişinin gözaltında olduğunu, ciddi kasıt şüphesi olduğunu belirtti.

Hatay’da Belen ilçesinde başlayan, rüzgarın da etkisiyle İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan yangın, dün kontrol altına alındı.

Ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla 3 ilçedeki yanan bölgelerde, çok sayıda arazöz ve yer işçisiyle soğutma çalışmalarını sürdürüyor.

Hatay'daki yangında soğutma çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgedeki incelemesinin ardından Karahüseyinli İlkokulu’nun bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Belen’deki orman yangınlarıyla ilgili bilgi verdi.

Aynı gün 15 yangın çıktığını belirten Pakdemirli, “Bugün toplamda 15 yangınımız, 9’u orman yangını 6’sı kırsal yangın olmak kaydıyla birçoğunda kontrol sağlanmış oldu. Şu an itibarıyla 3 yangından bahsedeceğim. Bu 3 yangın haricindekilerin hepsinin kontrol altında olduğunu söylemek istiyorum. Hem İstanbul’da gün içerisinde çıkan yangın hem de Bergama’da gün içinde çıkan yangınlarımız özelikli yangınlar, bunlar kontrol altına alındı.” ifadesini kullandı.

Image

“Zaman zaman karşı ateş kullanıldı”

Meteorolojik şartların da ekipleri zorladığına değinen Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Hava araçları tabii ki 2 gün boyunca yer yer ve kısıtlı olarak çalıştı. Bir uçağımızın da özellikle su alış kapaklarında arıza oldu, mecburen bir uçağımızı tatil etmek durumunda kaldık. Şu an çalışmalarına devam edemeyecek. Zaman zaman karşı ateşin kullanıldığı ve meskun mahallelere ve yerleşim yerlerine çok yakın, zaman zaman da tehlikeler yaşadığımız bir yangın. Hasar tespit çalışmaları başladı. Bunlarla ilgili gerekli işlem de yapılacak. Biraz evvel İçişleri Bakanımız ile görüştüm, gerek AFAD fonundan olsun gerek Cumhurbaşkanlığı İdari İşler’den olsun bu hasar tespit çalışmalarını müteakiben inşallah en kısa zamanda yaraları sarmak maksadıyla belli ödemeler gerçekleşeceğini ifade etti. Tabii ki burada etkilenen fabrikalarımız var, iş yerlerimiz var, evler var, tarlalar ve araçlar var. Belirli yerlerde hayvanların etkilenmesi söz konusu. Bunlarla ilgili de özellikle hem tarımsal araziler hem de hayvanlarla ilgili konuda da Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz gerekli tespit çalışmalarını Valilikle koordine ediyor olacak.”

Image

“Çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı

Pakdemirli, son saatler 2 yeni yangının daha çıktığını ve bunlara da anında müdahale edildiğini dile getirdi.

Hatay’daki yangınla kastı şüphelerine değinerek, “Kamuoyunda özellikle son iki günde sosyal medyada olsun diğer kaynaklarda olsun bu yangının özelinde de çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bunla ilgili de tabii ki Valiliğimiz çok yönlü soruşturmayı yürütüyor. 4 şüpheli gözaltına alındı, bunun 2’si savcı tarafından serbest bırakıldı ve 2 yeni daha şüphelimiz var. Bunlarla ilgili de işlem yapılacak, daha önce de söylediğim gibi valilik ve tüm adli kurumlarımız çok yönlü soruşturmayı yapıyor, devam ediyor en detaylı şekilde araştırılıyor.” diye konuştu.

Hatay yangın sebebi nedir, neden çıktı? Hatay'daki yangını kim yaptı, ölen  yaralanan var mı? - Son Dakika Milliyet

“Yangın kontrol altında”

Pakdemirli, emniyet İHA’larının süreci kontrol etmelerinde büyük fayda sağladığının altını çizerek, “Tabii beklediğiniz haber, buradaki yangın şu saat itibarıyla tam olarak kontrol altında.” dedi.

Vatandaşlardan “Alo 177” yangın ihbar hattını kullanmalarını isteyen Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Bir konu daha var, her yangından sonra maalesef çok speküle edilir. Ormanlar Anayasayla korunduğu için bundan sonra, yani yangından sonra bu ormanların imara açılması, madene, turizme tahsis edilmesi söz konusu değildir. Bunlarla ilintili ve bağlantılı değildir. Orman alanları için Anayasada denir ki; ‘orman alanı daraltılamaz’. Bu konuyla ilgili asla bu spekülasyonlara da vatandaşlarımızın kulak asmamasını, gülüp geçmesini özellikle rica ediyorum. Hatay özelinde en büyük tesellimiz can kaybımızın olmaması, tabii ki bu yaban hayatını veya ağaçlarımızı kaybetmediğimizi söylemiyor.” ifadesini kullandı.

Hatay'da yangın: Yerleşim yerleri tehdit altında, bazı araçlar zarar gördü  - GÜNCEL Haberleri

“Bizi korkutan kısmı meskun mahale yakın olmasıydı”

Pakdemirli, önceliği yangının söndürülmesine verdiklerini kaydederek, “Dün akşam itibarıyla baktığımızda 300-400 hektar olabilir gibi görmüştük ama bugün itibarıyla bu hesabın üzerine gitmedik. Burada öncelik, yangının söndürülmesiydi. Bunların hepsinin hesaplarını yapıyoruz, en yakın zamanda hem Avrupa Yangın Birliğine hem de internet sitemizde bunları yayınlıyor olacağız. Çok büyük bir yangın değil ama özellikle bizi korkutan kısmı meskun mahale yakın olmasıydı.” diye konuştu.

Yaralıların hastanedeki tedavilerinin tamamlandığını belirten Pakdemirli, “Şu an yatan yaralı kalmadı.” dedi.

Son Dakika: Hatay'da orman yangını Alevler yerleşim yerlerine sıçradı,  evler tahliye edildi - Son Dakika

Pakdemirli, bir gazetecinin orman yangınında sabotaj iddiasıyla ilgili sorusuna da “Hepsi dünden bu yana soruluyor. Çok yönlü soruşturma hem adli kurumlar tarafından hem de valiliğimiz tarafından sürdürülüyor. Bununla ilgili neticeler, netice alındığı zaman kamuoyuyla paylaşıyoruz.” cevabını verdi.

Fatih Mahallesi Petek Evler Sitesi sakinlerini ziyaret eden Pakdemirli, geçmiş olsun dileklerini iletti. Pakdemirli, sohbet ettiği vatandaşların taleplerini dinledi.

Bakan Pakdemirli’ye, Hatay Valisi Rahmi Doğan, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları eşlik etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *