Google bazı medya kuruluşlarına ödeme yapmayı kabul etti

Google bazı medya kuruluşlarına ödeme yapmayı kabul etti

Dünyanın en büyük internet arama motoru Google, kendi platformu üzerinde kullandığı haber içerikleriyle ilgili bazı medya kuruluşlarına ödeme yapmayı kabul ettiğini duyurdu.

Arama motorları ve sosyal medya platformlarının haber içeriklerini ücretsiz kullanması, orijinal içerik üreten basın kuruluşlarıyla uzun süredir ihtilafa neden olmuştu.

Euronews’ten Kerem Congar’ın haberine göre, Google perşembe günü yaptığı açıklamada “yüksek kalitede içerik sağlayan medya kuruluşlarına” bu sene içerisinde ödeme yapmaya başlayacağını, bununla ilgili bir “telif hakkı düzenlemesi” yürürlüğe sokacaklarını duyurdu.

Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Brad Bender, söz konusu uygulamanın hem yerel hem de ulusal çaptaki basın kuruluşları için geçerli olacağını, ilk olarak Almanya, Brezilya ve Avustralya gibi ülkelerde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Bender, bu düzenlemenin Google’ın kaliteli gazetecilik anlayışını maddi olarak destekleme açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu belireterek, “Bu programla birlikte medya kuruluşlarına hikaye anlatımı, gazetecilik ve kaliteli içerik sağladıkları için maddi yönden destek olacağız” ifadelerini kullandı.

Söz konusu ödeme programı Google arama motorunun haberler (news) ve keşfet (discover) başlıkları altında uygulamaya girecek.

Fransa’da Google, medya kuruluşlarına nisan ayından beri ödeme yapıyor

Nisan ayında Fransa’da Rekabet Kurumu, Google’ın medya kuruluşlarına platformunda kullandığı haber içerikleri için ödeme yapmasına hükmetmiş, Avustralya hükümeti teknoloji devinin gazete ve basın kuruluşlarına internet üzerinden vakumladığı haber içeriklerine tazminat ödemesi için düzenleme yapacağını duyurmuştu.

Almanya, Brezilya ve Avustralya’da 11 medya kurumunun çabaları sonuç verdi

Almanya’da Google’ın haber içeriklerini ücretsiz kullanmasına ilk karşı çıkan basın kuruluşları Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit, Tagesspiegel and Rheinische Post olmuştu.

Avustralya’da Schwartz Media, The Conversation, Private Media ve Solstice Media, Brezilya’da ise İletişim Medya Birliği olan Diarios Associados ve A Gazeta kuruluşları ücretsiz haber içeriğine karşı çıkmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *