Erbaş: ‘Farlılıkları zenginlik olarak değerlendirmemiz gerek’

Erbaş: ‘Farlılıkları zenginlik olarak değerlendirmemiz gerek’

Ali Erbaş, “Bir millet, bir toplum birbirinin farklı ırktan, farklı renkten, farklı inançtan, farklı mezhepten oluşuna saygı gösteriyor ve inanç değerlerine zerre miskal zarar verecek bir davranış içerisine girmiyorsa o toplumda huzur olur.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet TV’nin Ramazan Bayramı özel programına konuk oldu.

‘Devletimizin ilan ettiği kısıtlamalara uyum başarı getirdi’

Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl farklı bir Ramazan ayı geçirildiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye’de olarak bu süreçte kazandığımız başarıyı, milletimizin sosyal mesafeye dikkat etmesi, evlerinde kalması, Devletimiz tarafından ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasına uyması getirdi” dedi.

Erbaş alınan tedbirlere devam edilmesinin önemli olduğuna dikkati çekerek, “İki aydır camilerimizde cemaatle namaz kılamıyoruz. Bu kadar büyük fedakârlık yaptık. Bugün bayram, sevdiklerimizden uzak kaldık, sadece telefonlarla, görüntülü iletişim vasıtalarıyla görüşebiliyoruz. Kimse kimsenin kapısını çalamıyor. Bu kadar fedakarlık yaptık. Biraz daha sabredelim. Sabır olmadan bunlar olmaz” diye konuştu.

‘Farlılıkları zenginlik olarak değerlendirmemiz gerek’

“Camiler, minareler bizim en önemli değerimiz. Biz canımızı ortaya koyar koyuyoruz bu değerlerimiz için. Binlerce şehidimiz niye şehit oluyor, binlerce gazimiz niye gazi oluyor? Vatan, bayrak, ezan, cami için. Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmemesi için canımızı ortaya koyuyoruz. Bir millet, bir toplum birbirinin farklı ırktan, farklı renkten, farklı inançtan, farklı mezhepten oluşuna saygı gösteriyor ve inanç değerlerine zerre miskal zarar verecek bir davranış içerisine girmiyorsa o toplumda huzur olur. İnsanlar farklı inançlardan, farklı ırklardan olabilir, bu farklılıkları zenginlik olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim medeniyetimiz bu tecrübeye sahip.

‘Birbirimize saygı göstererek yaşama zorunluluğu var’

Biz bu topraklarda bin yıldır Müslüman, Hristiyan, Yahudi ve kendi içlerinde farklı mezheplerle bir arada barış içerisinde yaşıyoruz. Dolayısıyla bu ilkelere riayet ederek hangi düşünceden, hangi ideolojiden olursa olsun, hepimizin vatan olarak kabul ettiği bu sınırlar içerisinde birbirimize saygı göstererek yaşamaya devam etmek zorunluluğumuz var. İşte o zaman barış olur, o zaman huzur olur”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *