Trump’tan Putin ve Kral Selman’a teşekkür

Trump’tan Putin ve Kral Selman’a teşekkür

Petrol üretimi konusunda dün yapılan üçlü telefon görüşmesinde varılan anlaşma üzerine Beyaz Saray yazılı açıklama ile Rusya ve Suudi Arabistan liderlerine teşekkür etti.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Başkan Donald Trump’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefonda ayrı ayrı görüştüğü kaydedildi.

Her iki liderin “hem birbirleriyle hem de petrol üreten diğer ülkelerle iş birliği halinde çalışmalarını” memnuniyetle karşıladığını belirten Trump, “küresel enerji ve finansal piyasaların istikrarına uygun bir seviyede petrol üretimine dönülmesi konusundaki hassasiyeti” sebebiyle Putin ve bin Selman’a teşekkür etti.

Telefonda anlaşmaya varılmıştı

Dün Rusya Devlet Başkanı Putin, Amerika Başkanı Trump ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz de petrol üretim kısıtlaması konusunu görüşmüş ve görüşmede bir anlaşmaya varılmıştı. Buna göre OPEC+ üyelerinin günlük 10 milyon varillik ham petrol kesinti miktarının, gruba üye olmayan G20 ülkelerinin katılımıyla günlük 20 milyon varile çıkarılması hedefleniyor.

Trump, akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “OPEC+ ile büyük petrol anlaşması tamam. Bu, Amerika’da binlerce enerji istihdamını kurtaracak. Rusya ve Suudi Arabistan’ı kutluyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *