New York’tan Hükümete tepki: Ahlaksızca hesap yapıyorlar

New York’tan Hükümete tepki: Ahlaksızca hesap yapıyorlar

Dünyada salgının en etkili olduğu ülkelerden biri haline gelen Amerika’da vaka sayısı 70 bini geçerken virüsün bulaştığı kişi sayısı bakımından dünya genelinde 3’üncü sıraya yükseldi.

New York vaka sayısında eyaletlerin başında

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı bini aştı.

New York eyaleti 33 bin vaka ve 360’tan fazla ölü sayısı ile ülkede salgının en etkili olduğu eyaletlerin başında geliyor. Eyalet genelinde sağlık görevlileri ve yönetim ise zamana karşı yarışıyor.

New York Belediye Başkanı’ndan hükümete tepki: Ahlaksızca hesap yapıyorlar

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, salgının merkezi halindeki kentte Covid-19 ile mücadelenin aylar sürebileceğini dile getirdi. Bill de Blasio, nisan ayının marta göre çok daha zorlu geçmesinin beklendiğini söyledi.

Euronews’un haberine göre, eyaletlere verilecek paradan kendilerine çok az bir pay ayrıldığını kaydeden New York Belediye Başkanı, bu duruma sert sözlerle tepki gösterdi. Düzenlediği basın toplantısında, mevcut durumun ABD’de 1930’larda yaşanan ve ‘Büyük Buhran’ olarak tanımlanan ekonomik krizden bu yana görülen en ciddi sorun olduğunu belirten Blasio, şu ifadeleri kullandı:

“Büyük Buhran’dan bu yana, bu devasa krizin ortasında, herhangi bir kamu görevlisinin, herhangi bir kişinin kendi başına ne yapacağını anlamayamıyorum. İhtiyacımız olan paradan mahrum bırakılıyoruz. Tüm ülke için 150 milyar dolarlık bir havuz oluşturdular. Ancak ülke genelindeki vakaların üçte biri burada. Birileri, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bir hesap yapıyor. Matematiksel bir hesap yapıyorlar. Bize, şehirlere ve eyaletlere verdikleri paranın yüzde birinden bile azını verdiler ve ülkedeki vakaların üçte biri de burada. Bu çok ahlaksızca.”

Vali, Kongre’nin yardım paketini eleştirdi

New York Valisi Andrew Cuomo da, Senato ile Beyaz Saray arasında uzlaşmaya varılan koronavirüs yardım paketini desteklemediğini söyleyerek, bunun New York için ‘korkunç’ olacağını dile getirdi.

New York eyaleti için bunun sadece 3,8 milyar dolar anlamına geldiğine işaret eden Cuomo, “Çok büyük meblağ gibi gelebilir, ancak biz 15 milyar dolarlık gelir açığına bakıyoruz. Bu virüsün maliyeti şu ana kadar zaten 1 milyar doları geçti ve işimiz bittiğinde muhtemelen milyarlarca dolara mal olacak.” diye konuştu.

Trump: New York’u zorlu haftalar bekliyor

Başkan Donald Trump ise koronavirüs salgınının merkez üssü olan New York’un, virüs ile mücadelede ciddi bir “sorun” olduğunu belirterek, “New York’u zorlu haftalar bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *