Corona virüs bütün dünyaya nasıl yayıldı?

Corona virüs bütün dünyaya nasıl yayıldı?

Amerikan New York Times gazetesi, web sitesindeki interaktif haritayla birlikte corona virüsün insanlık tarihindeki en kapsamlı seyahat yasağına rağmen nasıl yayıldığını analiz eden bir makale yayımladı.

New York Times’ın interaktif haritayla birlikte yayınladığı makalede, seyahat kısıtlamasından önce Covid-19’un ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinden 7 milyan insanın ayrıldığı belirtildi.

Milliyet’in aktardığına göre, araştırmacılarca seyahat verilerine bakıldığında Vuhan’dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York’a, 2 bin 200 kişinin Sydney’e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok’a gittiğini tespit etti. Bu süreçte seyahat edenlerin yüzde 85’lik kısmının corona virüse yakalanmış olduğu ancak tespit edilmeden dünyayı gezdikleri bugünkü vaka sayılarından yola çıkarak ortaya kondu.

Milyonlarca kişinin seyahatlerinin resmi verilere göre analiz edildiği makalede, corona virüsün ilk olarak 11 milyon kişinin yaşadığı Çin’in Vuhan kentindeki deniz ürünleri satan yiyecek pazarında ortaya çıktığı ve virüsün dört kişide tespit edildiği vurgulandı.

Makaleye göre, Aralık 2019’un son günlerinde doktorlar, hasta insanların normal tedavilere cevap vermeyen viral pnömoniden rahatsız olduğu bilgisine sahipti.

Her corona virüs hastasının, virüsü ortalama iki veya üç kişiye Covid-19 bulaştırdığı açıklanan makalede, Çinli yetkililerin aralık ayının sonunda halkı uyardığı ve ancak 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) salgın hakkında bilgi verdiği belirtildi. Çin hükümeti WHO’ya, ‘hastalığın önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir’ olduğu bilgisini verdi.

Seyahat kısıtlaması öncesi Vuhan’dan 7 milyon kişi ayrıldı

Ocak ayının başına gelindiğinde en azından 175 bin kişinin Vuhan’ı terk ettiği ifade edilerek, seyahat kısıtlaması uygulanmadan önce toplamda yaklaşık 7 milyon insanın Vuhan’dan ayrıldığı belirtildi.

Bu süreçte corona virüs olduğunu bilmeyen binlerce kişi Vuhan’dan ayrılarak dünyanın çeşitli yerlerine gittiler. 21 Ocak’a gelindiğinde Çinli yetkililer, corona virüsün insandan insana geçtiği bilgisini teyit etti ve bu sırada Şangay ve diğer büyük kentlerde, corona virüs vakalarına rastlanmaya başlanmıştı.

Çin, Vuhan kenti dahil olmak üzere ülke çapında seyahat yasağı ilan etti ama diğer kentlerde de vaka sayısı hızla artıyordu. O günlerde seyahat verilerine bakıldığında Vuhan’dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York’a, 2 bin 200 kişinin Sydney’e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok’a seyahat ettiği tespit edildi.

30 Ocak itibariyle ABD ve diğer bazı ülkeler Çin uçuşlarını durdurdu ama elde edilen salgının yayılma verilerine göre çok geç kalınmıştı. Ülkelerde lokal olarak corona virüs yayılmaya devam etti ve virüs dünya çapında salgına dönüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *