Kırgızistan’da Atambayev krizi

Kırgızistan’da Atambayev krizi

Eski Kırgız lider Almazbek Atambayev’in güvenlik güçlerine teslim olduğu ve gözaltına alındığı bildirilirken, bine yakın destekçisinin ise Bişkek’e doğru yürüyüşe başladı.

Eski Kırgız liderin ofisinden bir yetkili, Rus basınına yaptığı açıklamada eski Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in bugün düzenlenen yeni operasyonda güvenlik güçlerine teslim olduğunu ve gözaltına alındığını belirtti.

Yetkili, “Uzun bir müzakereden sonra (Atambayev) teslim olmaya karar verdi, (kolluk kuvvetleri tarafından) Bişkek’e doğru götürüldü. Yanında danışmanları Farid Niyazov ve Kunduz Joldubayeva bulunuyor” diye konuştu.

Atambayev’i taşıyan araç, destekçileri tarafından Bişkek’e bırakılmadı

Bu arada gelişmeleri takip eden görgü tanıklarının Sputnik’e aktardığı bilgiye göre eski Kırgız lideri başkent Bişkek’e taşıyan aracın yolu, Atambayev’in destekçileri tarafından kesildi.

Sputnik’e konuşan görgü tanığı, “Onun aracının geçmesine izin vermediler, araçlar sert bir şekilde dönüş yaptı, zannedersem çevre yolunu kullanacaklar” ifadelerini kullandı.Daha önce Kırgızistan güvenlik güçlerinin eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in rezidansına yönelik üçüncü kez operasyon başlattıkları ve içeriye girmeyi başardıkları bildirilmişti.

atambayev ile ilgili görsel sonucu

Dün başlatılan ve başarısızlıkla sonuçlanan iki operasyonla birlikte Atambayev’i gözaltına almaya yönelik girişimlerde özel kuvvetlerin bir mensubu hayatını kaybetti, toplam yaralı sayısıysa 80’e ulaştı.

Kırgızistan parlamentosu, 27 Temmuz’da Atambayev’in dokunulmazlığının kaldırılması ve eski devlet başkanı statüsünün elinden alınması yönündeki bir tasarıyı kabul etmişti. Atambayev’e çeşitli yolsuzluk suçlamaları yöneltilmişti.

atambayev ile ilgili görsel sonucu

Atambayev’in bine yakın taraftarı başkent Bişkek’e yürüyor

Kırgızistan Eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in Koy-Taş köyündeki evi önünde toplanan bine yakın taraftarın başkent Bişkek’e doğru yürüyüşe çıktığı belirtildi.

Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi siyasi konsey üyesi Adil Turdukulov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Atambayev’in Koy-Taş’taki rezidansı önünde toplanan bine yakın kişinin başkent Birkek’e yürüyüş düzenlediğini yazdı.Görgü tanıkları da bu bilgiyi doğruluyor. Sputnik’e konuşan bir görgü tanığı, “Koy Taş’tan insanlar Bişkek’e doğru gidiyor. Bazıları arabalarla, bazıları da otobüslerle gidiyor. Yaya gidenler de var” dedi.

Sputnik muhabirinin Bişkek’ten bildirdiğine göre, Atambayev’in getirildiği İçişleri Bakanlığı binası önündeki durum sakin. Bina önünde onlarca gazetecinin beklediği aktarıldı.

Atambayev taraftarlarının, parlamento binasının bulunduğu Ala-Too Meydanı’nda toplanmaya başladığı bildirilirken, bina önünde toplanan yaklaşık 50 kişinin oldukça saldırgan davrandığı ve “Jeenbekov gitsin” sloganları attığı belirtildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *