Buteflika istifa etti, finansörü sorguya alındı

Buteflika istifa etti, finansörü sorguya alındı

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika dün akşam istifa etti. Seçim kampanyasının en güçlü finansörü Ali Haddad’ın da hakim karşısına çıktığı öne sürüldü.

Buteflika’nın istifası

Cezayir resmi haber ajansı APS’de yer alan Buteflika’nın Anayasa Konseyi’ne sunduğu istifa mektubunda, Buteflika’nın, görev süresinin dolacağı 28 Nisan’dan önce açıkladığı istifa kararının, ülkede “vahim sonuçları önlemek” için olduğu kaydedildi.

Vatandaşların gönlünü ve aklını sükunete erdirmek ve Cezayir’i daha iyi bir geleceğe taşımalarına katkı sağlamak için bu kararın alındığı belirtilen mektupta, geçiş süreciyle ilgili daha sonra yayınlanacak birtakım kararların olduğuna işaret edildi. Mektupta, “Bu perspektifte, yeni bir cumhurbaşkanının seçileceği geçiş dönemi için devletin kalıcılığı ve kurumlarının güvenliği gereğince anayasal yetkilerime uygun önlemler aldım.” ifadesine yer verildi.

Devlet televizyonu istifayı canlı verdi

Devlet televizyonu da Cumhurbaşkanlığı görevini sona erdirme kararı alan Buteflika’nın, istifa mektubunu Anayasa Konseyi Başkanı Et-Tayyib Bilayz’a teslim ettiği görüntülere yer verdi.

Millet Konseyi Başkanı Abdulkadir bin Salih’in de hazır bulunduğu istifa sırasında, tekerlekli sandalyeyle gelen Buteflika’nın bitkin olduğu görüldü.

Genelkurmay, “görevi bırak” çağrısı yapmıştı

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, önceki akşam Buteflika’ya derhal görevi bırakma çağrısında bulunmuştu.

Cezayir’de uzun süredir protestoların hedefi olan Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika bunun üzerine dün akşam istifa etmişti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından önceki akşam yapılan açıklamada da Buteflika’nın görev süresinin dolacağı 28 Nisan’dan önce istifa edeceği duyurulmuştu. Açıklamada ayrıca istifadan önce, geçiş döneminde devlet kurumlarının işleyişinin sürekliliğini sağlamak için önemli kararlar alınacağı aktarılmıştı.

Buteflika’yı istifaya götüren protestolar

Cezayir’de 1999 yılından bu yana dört dönemdir Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın, ciddi sağlık sorunlarına rağmen 22 Şubat’ta beşinci dönem için adaylığını açıklaması ülkede protestolara neden olmuştu.

Gelen tepkiler üzerine Buteflika 11 Mart’ta yaptığı sürpriz bir açıklamayla, 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini, adaylığını geri çektiğini ve yönetimde kapsamlı değişiklikler yapılacağını duyurmuştu.

Cezayir sokakları ve muhalefet, Buteflika’nın adaylıktan çekilmesini ilk başta memnuniyetle karşılamış ancak seçimlerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi, Cumhurbaşkanı’nın görev süresini “ucu açık bir şekilde uzatma hamlesi” yorumlarını beraberinde getirince protestolar devam etmişti.

Buteflika’nın en güçlü finansörü

Cezayir’de, cumhurbaşkanlığından istifa eden Abdulaziz Buteflika’nın seçim kampanyasının en güçlü finansörü ve ülkedeki en büyük iş adamları örgütlenmesi İş Liderleri Forumunun (FCE) eski Başkanı Ali Haddad’ın hakim karşısına çıktığı öne sürüldü.

Cezayir’deki el-Habar gazetesine göre, pazar günü Tunus’a geçmeye çalışırken gözaltına alındığı belirtilen Haddad, sahte pasaport bulundurmak ve diğer bazı suçlar nedeniyle mahkemede yargılanmaya başlandı.

“Haddad yolsuzluk davaları çerçevesinde sorgulanacak”

En-Nehar gazetesi de Haddad’ın, beraberindeki iş adamlarıyla yolsuzluk davaları çerçevesinde sorgulanacağını duyurdu.

Haddad, Cezayir’deki en büyük iş adamları birliği konumundaki İş Liderleri Forumu (FCE) başkanlığından istifa ettikten iki gün sonra pazar günü Tunus’a geçmeye çalışırken gözaltına alınmıştı.

Haddad’ın neden gözaltına alındığına dair herhangi bir bilgi paylaşılmazken, resmi makamlardan da konuya dair açıklama yapılmamıştı.

Haddad’ın, Buteflika’nın seçim kampanyalarının en önemli destekçilerinden biri olduğu biliniyor. FCE de Buteflika’nın seçim kampanyasının en büyük finansörüydü.

Cezayir Başsavcılığı, “yolsuzluk ve yurt dışına para kaçırma” soruşturması kapsamında bazı isimlere yurt dışı çıkış yasağı getirildiğini duyurmuştu. Haklarında yurt dışı çıkış yasağı getirilen isimlere ilişkin ise bilgi verilmemişti.

Cezayir’de Buteflika rejimine yakın kişilerce yurt dışına döviz kaçırıldığı haberleri üzerine Dışişleri Bakanlığı bir süre önce iş adamları ve yetkililere ait özel jetlerin ülkeden ayrılmasını yasaklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *