Çin, Tayvan’ı ‘güç kullanmakla’ tehdit etti

Çin, Tayvan’ı ‘güç kullanmakla’ tehdit etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Tayvan için bağımsızlığın yalnızca felaket getireceğini savundu. “Tek Çin” altında barışçıl birleşim çağrısında bulunan Jinping, güç kullanımından vazgeçmeyecekleri uyarısı yaptı.

Çin: İç işimiz, dış müdahaleye izin vermeyiz

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’ın Cinping’e cevabı gecikmedi. Bu koltuğa oturan ilk kadın siyasetçi olan Ing-wen, ‘bir ülke iki sistem’ modelini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Euronews’ün haberine göre, Pekin’in Tayvan’a barışçıl yollardan birleşme önerisi getirmesinin kırkıncı yıldönümü dolayısıyla konuşan Jinping ayrılıkçı hareketlere müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı ve “Güç kullanımından vazgeçeceğimize dair bir taahhütte bulunmuyoruz ve gerekli bütün tedbirleri alma seçeneğini saklı tutuyoruz.” dedi.

Cinping ayrıca bu konunun Çin’in iç işleri olduğunu ve hiçbir dış müdahaleye izin vermeyeceklerinin de altını çizdi.

Tayvan: Çin demokratik yapımıza saygı duymalı

Ing-wen hafta başında yaptığı yeni yıl konuşmasında, Pekin ile müzakerelerin iki hükümet temelinde yürütülmesinin önemine dikkat çekti. Çin’in Tayvan’ın demokratik yapısına saygı duyması gerektiğini vurgulayan Tayvan lideri Pekin’in sorunları çözmek için barışçıl yolları seçmesinin tek yol olduğunu kaydetti.

Çin’de Mao Zedong’un 1949 yılında iktidara gelmesiyle sonuçlanan iç savaşta komünistlere yenilen milliyetçiler Tayvan adasına kaçmıştı. Her ne kadar iki taraf arasında iş, kültürel ve kişisel açılardan yakın ilişkiler bulunsa da demokratik özelliğini vurgulayan Tayvan “Tek Çin” altında Pekin tarafından yönetilmeye sıcak bakmıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • mustafa yıldır
    2 Ocak 2019, 19:01

    alçaklar ne yolu deniyorsa sende o yolu seçeceksin

    REPLY