Perinçek: ‘CHP’liler bonzai çekip HDP’ye oy verdi’

Perinçek: ‘CHP’liler bonzai çekip HDP’ye oy verdi’

Perinçek, “Milyonlarca CHP’linin, bonzai, esrar içip HDP’ye oy verdiğini, Vatan Partisi tabanının da duman altı kaldığını” söyledi.

BBC Türkçe adına Mahmut Hamsici, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile seçim sonuçları üzerine bir mülakat gerçekleştirdi. Konuşmasında ağırlıklı olarak CHP ve HDP konusuna değinen Perinçek, İyi Parti için ‘Amerikan projesinin bir parçası’ olduğunu, CHP’lilerin ise bonzai esrar içip HDP’ye oy verdiğini savundu.

Partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak 24 Haziran seçimlerinde 98 bin 951 oy ile yüzde 0,2 oy alan Doğu Perinçek’in konuşmasından bazı bölümler şöyle:

Partinizin aldığı oylar açısından seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizimkiler öncü oy. Seçmen “Önce vatan” dedi ama teröre karşı mücadelede esas olarak AKP ve MHP mevzisine yığıldı çünkü onlar hükümette ve gelecek hükümetin sahipleri olarak gözüküyor. Vatan mücadelesini en tutarlı, en kararlı Vatan Partisi yönetebilir diyen öncü, dar, küçük bir kesim Vatan Partisi’ne oy verdi. Bir de daha stratejik olarak sürece bakanlar, yani önümüzdeki dönemde üretim ekonomisi mecburiyeti var oy verdi.

Vatan Partisi’nin oyları bütün Güneydoğu illerinde beş kat ile on kat arasında büyüdü. CHP’nin güçlü olduğu Ege ve Trakya’da da düşüş oldu. Büyük kentlerde de daha zengin kesimlerin oturduğu Çankaya gibi, Beşiktaş, Kadıköy gibi Vatan Partisi’nin oylarını düşürürken varoşlarda yükseldi.

Seçim sonrası ilk açıklamanızda, esrar çeken CHP’liler tabirini kullandınız. Bunu açar mısınız?

CHP’nin tabanı bonzai çekti. Ben onu ilk olarak Ankara-İstanbul yürüşü sırasında söyledim. FETÖ’yle, PKK ile yürüyorlar. Dediğim doğru çıktı, bonzai içmişler, milyonlarca CHP’li, bonzai içmese gidip, HDP’ye, PKK’ya oy verir mi? Bir de duman altı olanlar var: Vatan partisi tabanı. Mesela bu odada esrar çekildiği zaman siz esrarı çekmeseniz de duman altı oluyorsunuz. Siz CHP ile aynı mahalledeyseniz, orada esrar, bonzai çekildiği zaman duman altı olursunuz. CHP intihar gibi bir şey yaptı. Kendi seçmenini PKK’ya yönlendirdi. Bizim tabanımız da bundan etkileniyor, bizim tabanımızda da Tayyip Erdoğan düşmanlığı var. O Erdoğan düşmanlığı seçmenimizin bir kısmını CHP’ye oy vermeye sürükledi. Yani duman altı oldular.

Seçim sonuçlarıyla ilgili en fazla CHP’yi eleştiriyorsunuz.

Ben tahlil yapıyorum, CHP’ye bir eleştiri yapmıyorum. CHP sırtına alıp PKK’yı meclise soktu mu? Bu bir gerçek.

İYİ Parti’ye de PKK desteği eleştirisi yaptınız. Bunun nedeni nedir?

O da o cephede. CHP üzerinden o ittifakın içinde.

Ama sonuçta Millet İttifakı’nda HDP yoktu.

Nasıl yoktu? İkinci turda beraberler. Saadet Partisi ve İYİ Parti birden cinsiyet değiştirdi. Meral Akşener’in konuşmasını dinliyorum. Ne diyor? HDP, Kürt siyasi hareketinin partisi. Bir milliyetçi bunu söyler mi? Hemen cinsiyet değiştirdiler.

Yani buradaki eleştiriniz, ikinci tur durumundaki olası bir ittifakla mı bağlantılı?

Zaten o ittifakın içindeler. Siz Tayyip Erdoğan’a karşı herşeyle birleşirim dediğiniz an kaçınılmaz olarak Amerika’nın projesine giriyorsuuz ve HDP ile müttefik oluyorsunuz. Onlar Amerika ve İsrail’le birleşen bir strateji kuruyorlar biz de Amerika ve İsrail’e karşı herkesle birleşen bir strateji.

İYİ Parti’nin dolaylı olarak iddia ettiğiniz bu projenin parçası olduğunu mu öne sürüyorsunuz? Çünkü onların açıklamalarında da bir HDP savunması yok.

Niye MHP’yi böldüler? Amerika’ya direniyor diye. MHP’yi böldüler, bir tarafa bir kısmını çektiler, onu CHP’nin yanına kattılar. Biz onlara CHP, İYİ Parti, Vatan Partisi ittifak yapalım, HDP’yi almayalım, iktidar olalım diye önermiştik. Hakikaten o proje iktidar olurdu çünkü o, karşı tarafın siz PKK ve ve FETÖ ile işbirliği yapıyorsunuz, suçlamalarını yok eden bir projeydi.

Eski partiniz Sosyalist Parti de (Kürt meselesiyle bağlantılı olarak) kapatılmıştı, onu düşününce sizin HDP kapatılsın çağrınızda ilgili bir çelişki yok mu?

Hiçbir çelişki yok. O zaman da biz etnik temelde parti kurulmasına karşıydık. Liderlerimizin bir kısmını PKK bir kısmını da Gladyo öldürdü. Kürtler bizim halkımız, milletimizin bir parçası. Onların hakkını, hukukunu can siparhane savunduk. Kendim de büyük tehlikelerden geçtim. Diyarbakır Cezaevi’ne atıldım. Kürt halkımız uğruna, partimizle o mücadeleleri verdik ama artık o sorunlar çözüldü. Ne kaldı? Ayrı devlet kurmak. O olmaz. Etnik temelde, ayrı parti kurmak ayrı devlet kurmak içindir.

Hükümetin Gezi eylemleri, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz’u Türkiye’ye yönelik bir komplo olarak tarif eden bir söylemi var. Bugünden siz de Gezi’ye böyle bakıyor musunuz?

Hayır. Gezi Hareketi en sonunda bizim önderliğimize geldi. Başta “Mustafa Keser’in askerleriyiz” diyorlardı biz onu “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”e getirdik. Liderliği en son biz aldık ve Anadolu’ya yaydık. Gezi’nin ilk başlarında PKK vs. vardı ama sonra çekildiler ve “Bu Gezi Hareketi İşçi Partisi’nin eline geçti ve AKP’yi yıkma çizgisine girdi, biz orada yokuz” dediler. Türk bayrağını biz Gezi’ye soktuk, hem de kavga ederek. Her Türk bayrağını gören kırmızı görmüş boğa görmüş gibi saldırıyordu. Hepsini etkisiz hale getirerek Türk bayrağını hakimiyet altına soktuk Gezi Hareketi “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye bitti. 15 Temmuz ise tamamen bir Türk-Amerikan savaşıydı.

Size son dönemde sol içinden AKP’yi destekliyorsunuz eleştirileri yapılıyor. Sizse AKP’nin sizin çizginize geldiğini söylüyorsunuz. Bunu hala savunuyor musunuz?

Amerikan ve Avrupa basınından birçok örnek var, Doğu Perinçek değişmedi ama AKP Doğu Perinçek’in çizgisine geldi, Avrasyacı oldu diye yazıyorlar.

Peki AKP hangi sizce hangi alanlarda çizginize gelmedi?

Gelmediği alanlar çok. Zaten gelse tamamen bize katılır. Gelmediği alan bir ekonomi, iki Suriye. Dış politikası tutarsız.

Demokratikleşme, yargı bağımsızlığı gibi konularda?

Türkiye’nin oralarda bir sorunu yok. Yargı bağımsız. Yargıdan şikayet ne için? Dört bin FETÖ bağlantılı savcı ve hakim temizlendi. Yargı bağımlı diyenler bundan şikayet edenler.

Ben hukuk faükltesi hocası olduğum için çok sayıda öğrencim şu anda yargının en üst kademelerinde. Sürekli onlarla görüşüyorum. Yargıda şu anda solcu, Atatürkçü ve millici olanlar duruma hakim.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *