İngiltere’de Polis müdürü Masonları suçladı

İngiltere’de Polis müdürü Masonları suçladı

İstifa eden İngiltere Polis Federasyonu Başkanı, Emniyet reformunu masonların engellediğini iddia etti

Ağustos ayında istifa eden ve bugün itibariyle görevi sona eren İngiltere Polis Federasyonu Başkanı Steve White, ülkedeki polis reformunu masonların engellediğini söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, üç yıl boyunca Federasyon başkanlığı görevini yürüten White, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada masonların ülkenin emniyet teşkilatında hâlâ etkili olduklarını düşündüğünü belirtti. White, masonların, kadınların ve etnik azınlıkların teşkilat içindeki gelişimini engellediğini öne sürdü. White, polis teşkilatının kimi alanlarında içinde hatırı sayılır oranda masonun bulunduğunu, bunu tuhaf bulduğunu söyledi.

White, 120 bin emniyet çalışanını temsil eden Federasyon’dan, ülkedeki polis teşkilatının reformu konusundaki görüş ayrılıkları üzerinden oluşan bölünmeler sonucunda Ağustos ayında istifa etmişti.

Masonluk, dünyanın eski örgütlenmelerinden biri. Bu örgütlenmeyi eleştirenler, mason localarının gizli faaliyet yürüttüğünü ve üyelerinin çıkarlarını, kamunun çıkarlarının önüne koyacak şekilde hareket ettiğini belirtiyor. Masonlarsa bu eleştiriyi kabul etmiyor ve kamusal hizmetlerle ilgili belli ilkelere sahip olduklarını ve yüksek ahlaki değerlerle hareket ettiklerini söylüyor.

İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın sözcüsü Mike Baker ise polislerin localarına üye olmamaları için bir neden bulunmadığını açıkladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *