UNICEF direktörü: Gördüklerim ve duyduklarım kahrediciydi

UNICEF direktörü: Gördüklerim ve duyduklarım kahrediciydi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze ziyaretinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, buradaki gözlemlerini aktardı.

Gazze’de çocuklar, aileleri ve UNICEF çalışanları ile bir araya geldiğini belirten Catherine Russell, “Gördüklerim ve duyduklarım kahrediciydi. Sürekli bombardıman, kayıp ve yerinden edilmeye katlanıyorlar. Gazze Şeridi içinde Gazze’nin 1 milyon çocuğunun döneceği güvenli bir yer yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Catherine Russell, Gazze’de 4 bin 600’den fazla çocuğun öldüğünü, yaklaşık 9 bininin yaralı olduğunu ve birçok çocuğun da bombardıman sonucu yıkılan binaların enkazında bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Aynı zamanda özel bakıma ihtiyacı olan yenidoğanlar, Gazze’deki hastanelerin birinde elektrik ve tıbbi kaynakların tükenmesi sonucu yaşamını yitirdi. Şiddet, ayrım gözetmeyen bir etkiyle sürüyor.”

Han Yunus’taki Nasr Çocuk Hastanesinde, artık yürüyemeyecek 16 yaşındaki bir kız çocuğuyla görüştüğünü aktaran Catherine Russell, “Hastanenin yenidoğan bölümünde, doktorlar yakıt olmadan makinaları nasıl çalıştıracaklarının endişesini yaşarken, minik bebekler kuvözlerde hayata tutunmaya çalışıyordu.” ifadesini kullandı.

Catherine Russell, UNICEF çalışanlarının da “yürek parçalayan” deneyimlerini kendileriyle paylaştığını belirterek, Gazze’deki insani yardım çalışanlarının içinde bulunduğu riskin küçümsenemeyeceğini, 100’den fazla UNRWA çalışanının, ekimden bu yana yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Gazze’ye geçişine izin verilen insani yardım miktarının, ihtiyaçları karşılamada son derece yetersiz olduğuna dikkati çeken Catherine Russell, yaklaşan kış aylarında yakıt ihtiyacının elzem bir hal alacağı uyarısı yaptı.

Çocukların korunması için her zaman burada olacağını öne süren Catherine Russell, şöyle devam etti:

“Tüm tarafları, bir kez daha uluslararası insancıl hukuka uygun şekilde çocukları korumaya ve onlara yardım etmeye çağırıyorum. Sadece çatışmanın tarafları, bu gerçek kabusu durdurabilir. Ayrıca tüm taraflara, kaçırılan ya da tutuklanan çocukların güvenli şekilde serbest kalması için insani ateşkes sağlanması ve insani yardım çalışanlarının, hayat kurtaran hizmetlere ve kaynaklara erişim ihtiyacı olanlara güvenli, sürekli ve engelsiz şekilde erişimlerinin sağlanması çağrısı yapıyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *