Borrell, AB’nin bölgeye daha fazla dahil olmasını istedi

Borrell, AB’nin bölgeye daha fazla dahil olmasını istedi

Avrupa Sosyalistler Partisi’nin kongresinde konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “İsrail’in kendisini savunma şeklinin önemli olduğu”nu belirtirken, “Hamas’ın Gazze’ye dönüşüne hayır. Gazze’nin İsrail tarafından yeniden işgaline hayır. Gazze çözümünü bir bütün olarak Filistin sorununun geri kalanından ayırmaya hayır. Gazze’de geçici bir Filistin otoritesinin kurulmasına evet. Arap devletlerinin müdahalesine evet. AB’nin bölgeye daha fazla dahil olmasına evet.” ifadesini kullandı.

Joseph Borrell, İspanya’nın güneyindeki Malaga kentinde düzenlenen Avrupa Sosyalistler Partisinin kongresindeki konuşmasında, “İsrail hükümetini, Yahudi karşıtı olarak damgalanmadan eleştirmek mümkün olmalı.” dedi.

Siyonist rejimin Gazze’ye yönelik barbar saldırılarıyla ilgili “İsrail’in kendisini savunma şeklinin önemli olduğu” konusunda ısrarcı olan Joseph, “insanı göz ardı eden bir stratejinin işe yaramayacağını ve barışı imkansız hale getireceğini” belirtti.

Joseph Borrell, kendisine göre çözümün “3 evet ve 3 hayır” üzerine kurulu olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Hamas’ın Gazze’ye dönüşüne hayır. Gazze’nin İsrail tarafından yeniden işgaline hayır. Gazze çözümünü bir bütün olarak Filistin sorununun geri kalanından ayırmaya hayır. Gazze’de geçici bir Filistin otoritesinin kurulmasına evet. Arap devletlerinin müdahalesine evet. AB’nin bölgeye daha fazla dahil olmasına evet.”

Rusya-Ukrayna Savaşı’na da değinen Joseph, ABD’nin Ukrayna üzerindeki etkisinin azalması halinde AB’nin bunun yerini doldurmaya, ABD’yi rahatlatmaya hazır ve istekli olması gerektiğini kaydetti. Joseph, “Bunu yapmak için gerekli araçlara sahip olan biz Avrupalılar, siyasi ve maddi olarak Ukrayna’ya yardım etmeye ve hatta olası bir desteğinin azalması durumunda ABD’den görevi devralmaya istekli olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kongreye, Avrupa’daki sosyalist partilerin liderleri katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *