Blinken: Faaliyetlerimizi koordine etmeyi görüştük

Blinken: Faaliyetlerimizi koordine etmeyi görüştük

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanlığından, Blinken-Fidan arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Blinken’ın, “ABD ve Türkiye’nin terörle mücadele hedefinin ortak” olduğunu belirttiği kaydedildi.

Blinken’ın “Terör tehdidi, Suriye, Irak ya da başka nerede olursa olsun ABD, Türkiye ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit ediyor.” ifadelerine yer verilen açıklamada, Blinken’ın, Türkiye ve ABD’nin koordinasyon içinde ve çatışma ihtimalini azaltarak hareket etmesinin önemine işaret ettiği bildirildi.

Blinken ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Fidan’la konuştuk. Ortak hedefimiz olan terör tehdidini bertaraf etmek için faaliyetlerimizi koordine etmeyi ve çatışma ihtimalini azaltmayı görüştük.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin açıklaması

Türk Dışişleri Bakanlığının bilgilendirme metninde ise, “(Bakan Fidan) Bir müttefik olarak ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü YPG’yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken’ın dikkatine getirmiş, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye’nin bölgede devam etmekte olan operasyonları çerçevesinde, Irak ve Suriye’de bulunan Amerikan güçleriyle aramızdaki çatışmasızlık mekanizması da gündeme gelmiş, bir SİHA’mızın düşürülmesi bağlamında söz konusu mekanizmanın terörle mücadelemize engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varılmıştır.” denildi.

Görüşmede ayrıca iki bakanın, İsveç’i ilgilendiren NATO genişlemesi konusunu da ele aldığı belirtildi.

ABD savaş uçakları Türk İHA’sını düşürdü

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *