Suriye Humus’ta askeri mezuniyet törenine kanlı saldırı

Suriye Humus’ta askeri mezuniyet törenine kanlı saldırı

Suriye’de Humus Askeri Akademisi öğrencilerinin mezuniyet törenine dron ile terör saldırısı düzenlendi, şu ana kadar 100’ün üzerinde can kaybı olduğu bildirildi.

Suriye’nin Humus kentinde Humus Askeri Akademisi öğrencilerinin mezuniyet törenine bomba yüklü dron saldırısı gerçekleştirildi.

Suriye’nin haber ajansı SANA’nın aktardığına göre; patlayıcı mühimmat yüklü dron ile düzenlenen saldırıda onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

Suriye Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Saldırıda, çok sayıda sivil ve askeri personel öldü. Ayrıca onlarca davetli aile ve çok sayıda katılımcı öğrenci de yaralandı” denildi.

Saldırı, mezuniyet töreni sona erdikten hemen sonra gerçekleşti. Yerel haber kaynaklarına göre; en az 50 kişi hayatını kaybetti ve 150’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar, Humus Askeri Hastanesi’ne nakledildi.

Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmoud Abbas’ın düzenlenen saldırıda yaralandığı iddia edildi.

Suriye Savunma Bakanlığı, saldırının “tanınmış uluslararası taraflar tarafından desteklenen silahlı terörist örgütler tarafından gerçekleştirildiğini” aktardı.

Bakanlık’tan yapılan açıklama şu şekilde:

“Saldırı, törenin sona ermesinin hemen ardından meydana geldi. Çok sayıda şehit var. Hem sivil hem de askeri personel ile davet edilen aileler arasında kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere onlarca yaralı var.”

Suriye rejimi, saldırının ardından yarından itibaren 3 günlük ulusal yas ilan ederek, saldırıdaki ölü ve yaralı sayısına ilişkin resmi bir sayısı vermedi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *