Etiyopya, İngilizlerin kaçırdığı prensin naaşını istiyor

Etiyopya, İngilizlerin kaçırdığı prensin naaşını istiyor

1868’de Etiyopya topraklarına giren İngilizler, ülkeden çıkarken 7 yaşındaki prensi de kaçırdılar. Prensin naaşını isteyen Etiyopya’nın talebini reddeden İngiltere, 18 yaşında ölen prensin saçlarını ve o dönem kaçırılan bazı küçük parçaları bir vakıf aracılığıyla Etiyopya temsilcilerine iade etti.

Etiyopya Haber Ajansının (ENA) haberine göre, Etiyopya’dan imparatorluğa ait çok sayıda tarihi eseri kaçıran İngiltere, defalarca talep edilen naaş yerine prensin bir tutam saçını, bir vakıf aracılığıyla Etiyopya’ya verdi.

18 yaşına kadar İngiltere’de yaşayan ve burada ölen Prens Alemayehu, İngilizlere karşı savaşta yenildikten sonra intihar eden İmparator Tewodros’un oğluydu.

Saçla Prens Alemayehu’nun babası İmparator Tewodros dönemine ait bazı küçük parçalar da iade edildi.

İmparator, Osmanlıya karşı İngilizlerden yardım istemişti

İngiltere Kraliçesi Victoria’ya mektup yazarak Etiyopya ve Kızıldeniz kıyılarındaki “Türklerin” topraklarından çıkarılması için yardım isteyen İmparator Tewodros, yıllarca mektubuna cevap alamadı.

İngiltere’nin talebini cevapsız bırakmasına tepki olarak ülkesindeki bazı diplomat ve misyonerleri hapseden Tewodros, tüm girişimlere rağmen bu kişileri serbest bırakmayı reddetti.

İngiltere, tutsakları kurtarmak için 1868’de askeri müdahale yaptığı ülkeden çıkarken, çok sayıda tarihi eseri de yağmaladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *