Sudan’daki savaşta, pazar yeri hedef alındı!

Sudan’daki savaşta, pazar yeri hedef alındı!

Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’dan bu yana devam eden savaş gittikçe daha kanlı bir hal alırken, sivilleri hedef alacak şekilde genişletiliyor! Dünkü saldırıda, pazar yerinde bulunan 43 Sudanlı sivil can verdi, iki taraf birbirini suçladı!

Sudan Doktorlar Sendikasından yapılan açıklamada, “Hartum’un güneyindeki Mayo Mahallesi’nde bu sabah onlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan şiddetli ve kanlı çatışmalar meydana geldi.” ifadesine yer verildi. Açıklamada, mahalledeki Goro pazarına yapılan hava saldırısı sonucu 43 kişinin yaşamını yitirdiği ve en az 55 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hartum Güneyi Acil Durum Odası ise tüm sağlık personeline ve kan bağışçılarına, yaralıların tedavi edildiği bölgedeki Beşair Hastanesi’ne acil gelmeleri çağrısı yaptı.

Çatışan iki taraf birbirini suçluyor

Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “Bugün (HDK’yi kastederek) isyancı milis medyası, her zamanki gibi, Silahlı Kuvvetlerin Mayo Mahallesi’ndeki sivilleri hedef alan bir saldırı düzenlediğine dair yanıltıcı ve asılsız iddiaları öne sürdü. Silahlı Kuvvetler, bunu bilen kendi halkına ateş açamayacaklarını teyit ediyor.” denildi.

HDK’nin sınır dışından getirdiği paralı askerleri kullanarak savaştığı belirtilen açıklamada, “Silahlı Kuvvetler, profesyonel bir ordu olarak uluslararası insancıl hukuka tamamen bağlı kalarak, masum vatandaşlarımızdan ve sivillerden uzakta, saldırılarını meşru askeri hedefler olarak isyancıların konuşlandığı noktalara ve üslerine yöneltiyor.” ifadesi yer aldı.

HDK, “Ordu, pazar sabahı Hartum’un güneyindeki Mayo Mahallesi sakinlerine hava saldırısı düzenledi.” açıklamasında bulundu.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 6 Eylül’de, HDK’yi feshetme kararı almıştı.

Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar

Sudan Ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin 2 yıl içinde tamamen orduya entegrasyonunu istemişti.

HDK’nin ise sivil hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan sözlü savaş ve gerginlik, 15 Nisan sabahı Ordunun HDK mevzilerine savaş uçakları ile başkent Hartum’da düzenlediği saldırılar ile silahlı çatışmaya dönüşmüş ve birçok kente yayılmıştı.

Hartum ve çevresiyle özellikle batıdaki kentlerde süren şiddetli çatışmalarda çoğu sivil 3 binden fazla Sudanlı hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla kişinin yerinden olduğunu bildirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *