İbrahim Taha, Rasmussen’in önlem almasını istedi

İbrahim Taha, Rasmussen’in önlem almasını istedi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Danimarka yönetimine Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların tekrarlanmaması için önlem alma çağrısında bulundu.

Teşkilattan yapılan yazılı açıklamaya göre, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen ile telefonda görüştü.

Taha, Rasmussen’e Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e ve İslami sembollere yönelik tekrarlanan hakaret eylemleri nedeniyle İİT üyesi ülkelerin memnuniyetsizliğini ifade etti.

Danimarka yönetimine Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların tekrarlanmaması için önlem alma çağrısında bulunan Taha, bu konuda İİT’ye üye ülkelerin dışişleri bakanlarının bugün yapacağı toplantı hakkında bilgi verdi.

İİT, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları görüşmek üzere dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı kararı almıştı.

İnternet üzerinden çevrim içi yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Fidan’ın İİT 18’inci Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi’ne katıldığı belirtildi. Paylaşımda, “Bakanımız Hakan Fidan, son dönemde Avrupa’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları ele almak amacıyla ülkemizin de girişimiyle düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 18. Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi’ne katılarak bir konuşma yaptı.” ifadesine yer verildi.

Danimarka ve İsveç’te yine Kur’an’a yönelik ‘eylemler’

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *