İsrail ordusu, Lübnan’a havadan “uyarı bildirisi” attı

İsrail ordusu, Lübnan’a havadan “uyarı bildirisi” attı

İşgalci İsrail ordusu, Hizbullah’ın iki gün önce askeri tatbikat düzenlediği Lübnan’ın güney bölgesine havadan uyarı bildirileri dağıttı.

Lübnan medyası, ülkenin hava sahasını ihlal eden İsrail’e ait uçakların attığı bildirilerin fotoğraflarını yayımladı.

Lübnan’ın güneyinde, İsrail sınırı yakınlarındaki dağlık bölgelere atılan bildirilerde, “Hareket etmeden önce düşün. Senin sınır ihlalin ve davranışların durumu daha da kötüleştirip, yaralamaya yola açabilir.” ifadeleri yer aldı.

İsrail Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva da dün katıldığı bir konferansta Hizbullah’ın hata yapmaya çok yakın olduğunu ve bunun bölgesel bir savaşı tetikleyebileceğini söylemişti.

Hizbullah’ın askeri tatbikatı

Hizbullah, 21 Mayıs Pazar günü, Lübnan’ın güneyinde yer alan İsrail sınırına yakın Nebatiye şehrinde askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

Hizbullah’ın etkin olduğu Nebatiye’nin Er-Reyhan bölgesindeki dağlık bir alanda gerçekleştirilen tatbikatta, çok sayıda hafif ve ağır silah kullanılmıştı.

İsrail Genelkurmay Başkanı: İran’a karşı harekete geçmeye yol açabilecek olumsuz gelişmeler var

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran’ın nükleer programına karşı ülkesinin “harekete geçmesine” yol açabilecek “olumsuz gelişmeler” bulunduğunu öne sürdü.

İsrail basınının aktardığına göre, Herzliya’daki Reichman Üniversitesi Politika ve Strateji Enstitüsünde düzenlenen bir konferansta konuşan Halevi, “İran, uranyum zenginleştirmede her zamankinden daha fazla ilerleme kaydetti. Nükleer kapasiteye giden yolun diğer yönlerini de yakından inceliyoruz. Ayrıntılara girmeden söylüyorum; ufukta, İran’a karşı harekete geçmeye yol açabilecek olumsuz gelişmeler var.” ifadelerini kullandı.

Bölgesel açıdan, etraflarındaki her konuda İran’ın dahlinin bulunduğunu iddia eden Halevi, “Karşılaştığımız her düşman, şu ya da bu şekilde İran’ın parmak izini taşıyor. İran’ı vurma kabiliyetimiz var. İran’ın çevremizde inşa etmeye çalıştıklarına karşı kayıtsız değiliz ve İran’ın da bizim çizdiğimiz çizgiye kayıtsız kalması zor.” dedi.

Dün aynı konferansta konuşan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da İran’ın, sivil gemileri “yüzen terör üslerine” çevirdiğini öne sürmüştü.

Savunma Bakanı Gallant, “İsrail sivil ticari gemileri askeri gemilere dönüştürüyor. İnsansız hava araçları, füzeler, saldırı sistemleri ve ileri istihbarat dahil her türlü silahı taşımak üzere tasarlanan bu gemiler, onlarca, bazen yüz binlerce tona ulaşıyor. İran böylelikle, bu gemileri İran sınırlarından uzak bölgelerde terör üssü haline getirmeyi hedefliyor.” ifadesini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *