Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail ekonomik işbirliğine başladı

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail ekonomik işbirliğine başladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile işgal rejimi srail arasından imzalanan kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması yürürlüğe girdi. BAE’nin İsrail büyükelçisi Muhammed Al Haca, ‘tarihi bir dönüm noktası’ vurgusu yaptı. Azerbaycan da geçen hafta İsrail’de büyükelçilik açtıklarını ve İsrail’e müteşekkir olduklarını duyurmuştu.

BAE’nin Tel Aviv Büyükelçisi Muhammed Al Haca, Twitter hesabında Arapça, İngilizce ve İbranice dilleriyle anlaşmanın yürürlüğe girdiğine ilişkin açıklama yaptı.

Haca açıklamasında, “Bugün BAE ile İsrail arasındaki ‘Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle yeni bir tarihi dönüm noktasına ulaşıyoruz. Anlaşma, ikili ticaret, yatırım ve fırsatların geliştirilmesine kapı aralayacak ve iki ülke arasında yeni bir işbirliği çağını başlatacak.” ifadelerine yer verdi.

İsrail ile BAE, 31 Mayıs 2022’de Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalamış, 11 Aralık’ta da BAE hükümeti tarafından onaylanmıştı.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zeyudi, anlaşmanın onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, ülkesiyle İsrail arasındaki petrol dışı dış ticaretin 2022’nin ilk 9 ayında yüzde 114’lük bir artış kaydederek 2 milyar dolara ulaştığını aktararak, söz konusu anlaşmanın; yenilenebilir enerji, ileri teknoloji ve gıda güvenliği alanlarında işbirliği olanaklarını artırarak ticaretteki bu atılımı pekiştireceğini vurgulamıştı.

Azerbaycan İsrail’de büyükelçilik açtı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *