Erbakan, Cumhur İttifakı’na neden katılmadı!

Erbakan, Cumhur İttifakı’na neden katılmadı!

Cumhur İttifakı’na katılım çağrısı yapılan Yeniden Refah Partisi’nin ittifaka katılmayı reddetmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemek yerine kendi adaylarını çıkarma kararı almasının arkasında, YRP’nin AKP’den 20 milletvekili talep etmesinin rol oynadığı öne sürülüyor. Bununla birlikte, YRP’nin 6284 sayılı yasada değişiklik talebi de AKP’de büyük tepki çekmişti.

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur ittifakına katılmama kararını yorumlayan CNN Türk muhabiri Dicle Canova’nın aktardıkları ise şu şekilde:

Cuma günü Yeniden Refah Partisi’nde MYK toplanmıştı orada da bir oylama yapıldı, birçok farklı görüş vardı.

İttifak zemininde Türkiye genelinde kendi amblemi ile girmek, ittifak içinde bazı illerde aday çıkarmak bazı illerde AK Parti listelerinden girmek gibi önerilerde bulunanlar da oldu.

Kendi seçmen tabanımız AK Parti’ye de tepkili biz tamamen ayrı girelim diyenler de oldu.

MYK sonrası hava olumluydu, ancak pazar günü iki taraf arasındaki görüşmelerde pürüzler yaşandığı konuşuluyor.

Yeniden Refah Partisi’nin bazı talepleri AK Parti cephesinde sıcak karşılanmadı deniyor, AK Parti’nin kabul edebileceğinden fazla büyük talepler olduğu konuşuluyor, ki edindiğim bilgilere göre Yeniden Refah Partisi seçilebilecek yerden 20 milletvekili talep ettiği için görüşmeler olumsuz sonuçlandı.

Mevcut sistemde yüzde 7 alan bir siyasi partinin 25 milletvekili çıkardığı göz önüne alınırsa, halen anketlerde oy oranı yüzde 1, 5 en fazla 2 görünen Yeniden Refah Partisi’nin 20 vekil talep etmesi fazla bulundu.

Dolayısıyla “taraflar genel olarak anlayış birliği içindeyken teknik meseleler pürüz haline geldi ve aşılamadı” deniyor.

Mesele açıklanan YRP’nin açıkladığı prensipler listesi miydi? soruları da gündeme gelebilir, ama buna her iki taraf da “prensipler üzerinden konuşulur tartışılır” diyordu.

6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunu üzerinden tartışmalar yaşandı, ancak asıl meselenin bunlar olmadığı YRP’nin milletvekili talebini yüksek tutması üzerine el sıkışılmadığı vurgulanıyor.

Netice itibariyle Yeniden Refah ayrı girecek.

Peki bu seçime nasıl etki eder?

Aslında ittifak görüşmeleri öncesinde de konuşulan şuydu ; Saadet Partisi’nden kopan oylar ile AK Partiye kızgın kesimin oylarını alabilecek olan Yeniden Refah Partisi seçime ayrı girerse Cumhur İttifakı açısından en azından kendisine kızgın seçmenin oyunun Millet İttifakı’na Saadet Partisi aracılığı ile kaymasını önler yaklaşımı vardı.

Dolayısıyla şimdi iki ittifaktan hangisi daha çok etkilenir diye bakıldığında Cumhur İttifakı’nın lehine olabileceği yönünde yapılan yorumlar da var.

Fatih Erbakan’ın açıklaması

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, dün yaptığı açıklamada, “Yetkili kurullarımız ve teşkilatlarımızla gerçekleştirmiş olduğumuz son derece kapsamlı istişareler sonucunda milletvekili seçimlerine herhangi bir ittifaka dahil olmadan müstakil olarak gitme kararı aldık. Almış olduğumuz karar doğrultusunda 14 Mayıs seçiminde de Yeniden Refah Partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak bendeniz bugün başvuru yapacağım” demişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *