Karadağ’da siyasi kriz: Meclis fesh edildi

Karadağ’da siyasi kriz: Meclis fesh edildi

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, mevcut meclisin feshedilmesi kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Djukanovic’in, Karadağ Meclisini feshettiğine dair kararı yayımlanırken, “Karadağ 27. Dönem Meclisi feshedilmiştir. Cumhurbaşkanı Djukanovic tarafından alınan karar, alındığı andan itibaren yürürlüğe girecektir. İlgili karar Resmi Gazete’de de yayımlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Meclisin feshedilmesinden 100 gün sonra Karadağ’da erken genel seçim düzenlenebilirken, ülkede mayıs sonu veya haziran başında seçime gidilebileceği ifade ediliyor.

Bu arada, Karadağ’da yeni hükümetin kurulabilmesi için tanınan süre sona ermiş, hükümeti kurmakla görevlendirilen Miodrag Lekic çoğunluğun desteğini alamamıştı.

Karadağ’daki siyasi kriz

Karadağ’da Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükümet kurma süreci siyasi krize dönüşmüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne “resmi statü” kazandırmak için imzaladığı “temel anlaşma” ile tartışmalara neden olan Abazovic liderliğindeki hükümet, Karadağ Meclisinde yapılan oylama sonucu düşmüştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Djukanovic’e yeni hükümeti kurmak için Lekic’in ismini iletirken, Djukanovic, gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle hükümet kurma görevini Lekic’e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, Karadağ Meclisinde 2 kez oylanan ve cumhurbaşkanının hükümet kurulması sürecindeki yetkilerini kısıtlayan yasayı imzalarken, bu yasanın ardından Karadağ Meclis Başkanı Danijela Djurovic, Lekic’in hükümeti kurmakla görevlendirildiğini açıklamıştı.

Djukanovic: Seçimi kazanacağımdan eminim

Karadağ Cumhurbaşkanı ve Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi (DPS) lideri Milo Djukanovic, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, Karadağ’ın daha iyi bir geleceğe sahip olması için aday olduğunu vurgulayarak, “Seçimi kazanacağımdan eminim. Önceki seçimlerde beni nasıl mağlup edemediyseniz bu seçimlerde de edemeyeceksiniz.” diye konuşmuştu.

Djukanovic, içinde bulunduğu siyasi krizler ve sorunlardan kurtulması gereken ülkesinin, istikrarın yeniden sağlanması için Avrupa Birliği’ne (AB) yaklaşması gerektiğini savunmuştu.

Partisi DPS’nin öncelikleri olduğunu da vurgulayan Djukanovic, “İlk öncelik, Balkanlar’da sınır değişikliği talep eden milliyetçilere karşı, farklı din ve milletler arasındaki iyi ilişkilerin muhafaza edilmesi. İkincisi, Karadağ’a yatırımları artıracak ekonomik ve siyasi adımların atılması. Üçüncüsü de ülkenin AB üyeliği.” demişti.

Djukanovic ayrıca, ülkesinin, gelecek cumhurbaşkanlığı döneminde AB üyesi olacağına inandığını dile getirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *