Yahudi senatör: İsrail uluslararası hukuku açıkça çiğnedi

Yahudi senatör: İsrail uluslararası hukuku açıkça çiğnedi

ABD Senatosundaki yahudi isimlerden, bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, X hesabından yaptığı açıklamada, siyonist Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’deki politikaları için “ahlaksız ve yasa dışı” ifadelerini kullandı, İsrail’in açıkça uluslararası hukuku ve ABD hukukunu çiğnediğini vurguladı.

Bernie Sanders, Amerikan üniversite kampüslerinde yayılan Gazze’ye destek ve İsrail’e tepki gösterilerini “antisemitik” olmakla suçlayan Netanyahu’ya, “Hayır Bay Netanyahu, 6 aydan daha kısa bir zamanda sizin aşırılıkçı hükümetinizin, yüzde 70’i kadın ve çocuk 34 binden fazla Filistinliyi öldürmesine ve 78 binden fazlasını yaralamasına dikkat çekmek antisemitizm ya da Hamas yanlısı olmak değildir.” diye seslendi.

Bernie, Netanyahu yönetiminin Gazze’deki 221 binden fazla evi yerle bir ettiğini ve 1 milyondan fazla kişiyi evsiz bıraktığını kaydederek, bu saldırılarda Gazze’nin elektrik, su ve kanalizasyon altyapısının tamamen yok edildiğine dikkati çekti.

‘Amerikan halkının zekasıyla alay etmeyin’

Yahudi karşıtlığının çok kötü bir bağnazlık olduğunu ve milyonlarca kişiye zarar verdiğini savunan Bernie Sanders, şöyle devam etti:

“Ancak lütfen aşırılıkçı ve ırkçı hükümetinizin ahlaksız ve yasa dışı savaş politikalarından dikkatimizi başka yere çekmeye çalışarak Amerikan halkının zekasıyla alay etmeyin. İsrail mahkemelerinde karşılaştığını suçlamalardan dikkati kaydırmak için antisemitizmi kullanmayın. Eylemlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmak antisemitizm değildir.”

ABD’li senatör, “Sizin hükümetinizin Gazze’deki sağlık sistemini yok ettiğini, 26 hastaneyi kullanılamaz hale getirdiğini ve 400’den fazla sağlık çalışanını öldürdüğünü söylemek antisemitizm değildir. Yönetiminizin Gazze’deki 12 üniversitenin ve 56 okulun tamamını yıkıma uğratmasını ve 625 bin öğrenciyi eğitimden mahrum bırakmasını kınamak antisemitizm değildir.” ifadelerini kullandı ve İsrail’in uluslararası hukuku ve ABD hukukunu açıkça çiğnediğini söyledi.

ABD’deki öğrenci olaylarına Netanyahu’dan tepki

Siyonist kasap Binyamin Netanyahu, önceki gün yayınladığı bir video mesajda, Amerikan üniversitelerinde yayılan Gazze’ye destek gösterilerinin “Yahudi karşıtı gösteriler olduğunu” ve “Biden yönetiminin antisemitizme karşı gereken adımları atması gerektiğini” savunmuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson da dün protestoların başladığı yer olan Columbia Üniversitesini ziyaret ederek burada bir konuşma yapmış ve “üniversitelerin antisemitik eylemlere izin vermemesi gerektiğini” savunmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *